Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Kahverengi Orman Topraklarının Özellikleri

Kahverengi orman topraklarının görüldüğü yerler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ülkemizde farklı iklim tipleri görüldüğünden dolayı bir çok da toprak çeşidi görülmektedir. Çünkü iklimin farklı olmasıyla birlikte iklim farklılıkları toprak tiplerini de etkilemektedir.

Ülkemizde; kırmızı renkli akdeniz toprakları (terra rossa), kahverengi orman toprakları, Podsolümsü ve podzol topraklar, sieorezem topraklar, kahverengi step toprakları, Kestane ve kırmızımsı renkli topraklar, kireçsiz kahverengi topraklar, çernezyom gibi toprak türleri görülmektedir.

Kahverengi orman topraklarının özellikleri:

Kahverengi orman toprakları, geniş yapraklı ormanların fazla olduğu bölgelerde bulunur ve bu toprak çeşidinin kalsiyum deposu oldukça fazladır. Kahverengi orman toprakları, yayvan yapraklı ormanların olduğu bölgelerde, ılık ve nemli hava şartlarını taşıyan yerlerde bulunmaktadır. Bu toprak çeşidinin kalın bir humus tabakası vardır. kahverengi orman toprakları, orman örtüsü altında oluştuğundan dolayı organik madde konusunda fazlasıyla zengindir. Eğer bölgede yıkanma olayı çok fazla ise bu bölgede oluşan topraklar asitli ve kireçsiz orman topraklarıdır.

Kahverengi Orman Toprakları Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gül dedi ki:

    hangi bitkiler yetişir

Yorum Yaz