Kadın ve Erkeklerin Eşit Haklara Sahip Olmasının Toplumsal Açıdan Önemi

kadın erkek eşit ile ilgili görsel sonucu

İnsan, yeryüzüne iki cinsiyet olarak gelmiştir. Allah, yaratılışımız gereği her birimizi eşit olarak dünyaya getirmiştir. Yani erkeğin kadından veya kadının erkekten herhangi bir konuda üstün olması, insani kurallara uygun bir durum değildir. Ancak yine de, doğa şartları gereği kadın ve erkek arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Erkeklerin, özellikle fiziki güç noktasında sahip oldukları avantaj, uzun yıllar boyunca erkekler tarafından kadınlar üstünde kullanılarak suistimal edilmiştir.

kadın erkek eşit ile ilgili görsel sonucu

Bu anlayış, çok eski dönemlerde aslında bu şekilde değildi. Tarihte, Orta Asyada var olmuş olan Türk devletlerinin toplum yapısı incelendiğinde, kadının kesinlikle erkekten farkının olmadığını, tıpkı bir erkek gibi avlanabildiğini, evlenebildiğini görebilmekteyiz. Ancak aradan geçen yıllar bu anlayışı değiştirmiştir ve kadınlar uzun yıllar boyunca erkeklerin boyundurluğu altında yaşamak durumunda kalmıştır.

Kadın ve erkeğin eşitliği, sağlam temellere dayanan bir aile yapısı oluşturulması açısından büyük önem arz etmektedir. Sağlam aile, sağlam toplum anlamına gelmekte olduğundan dolayı günümüzde, kadın erkek eşitliğinin sağlandığı toplumlar refah düzeyi yüksek toplumlar olarak varlıklarını sürdürmektedirler.

Kadınların toplum içerisinde herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmaması durumunda, toplumlar kadınların da üretkenliğinden faydalanırlar. Ancak günümüzde ne yazık ki bazı toplumlarda kadının önemi kavrananamamıştır ve kadınlar çeşitli şekilde baskılara maruz kalmakta, hayatlarını özgür şekilde yaşayamamaktadırlar. Bahsettiğimiz gibi, kadının sosyal statüsünün her toplumda erkekle aynı seviyeye getirilmesi, her insana cinsiyetine göre değil, insan olduğu için değer verilmesi gerekir.

Kadın ve Erkeklerin Eşit Haklara Sahip Olmasının Toplumsal Açıdan Önemi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.