Jet Motorunu Kim Buldu Jet Motorunun İcadı

Jet motorunun icadı, jet motorunu kim buldu

Jet Motoru Ne Zaman İcat Edildi

Bazen gökyüzünden geçen jet uçaklarının motor seslerini duyarız. Hakikaten çok kuvvetli bir gürültü yayarlar. Tonlarca ağırlığı jet hızıyla ileri iterler. İşte bu yüksek güçteki motorların tarihi 1781 yılına dayanır. Çünkü ilk buharlı jet motoru bu tarihte bir gemide kullanılmıştır. Bu olay tabi ki jet motoru tarihinin en önemli şey- si değildir. Daha neler olmuştur neler. Bu sonra üretilecek jet gibi jet motorlar için sadece bir zemin hazırlığı ve bir başlangıçtır.

Frank Whittle adlı jet motorları üzerinde müthiş bir icat geliştirdi ve uzun zaman bu icadının kabullenilmemesine katlandı. 1928 sene­sinde uçakların uçmasını sağlayan içten yanmalı motorlar yerine, gaz türbini ya da jet tahriki gibi sistemler üzerine bir makale yayınladı. Bu maka­lenin üzerinden tam bir yıl geçti ve olanlar oldu. Artık jet motoruna güç verilmesi için gaz türbini kullanılıyordu. Evet o turbo jet motorunu icat etmişti. 1928 yılının ocağında “Bu benim icadımdır. Gururla sunarım.” diye patentini almak için başvuruda bulundu. Bu başvurusu tam 3 yıl sonra kale alındı ve icadının patenti kendisine verildi. Gelin görün ki parasızlık, cesaret eksik­liği gibi yan etkiler yapıyordu. Bu yüzden 1936 yılına kadar hiçbir çalışmada bulunamadı. 1937 senesinde kalan cesaretini toplayıp bir prototip üreterek halka tanıttı. Millet alkış kıyamet gitti ve 1941 yılında bu motorla Gloster Whitte E 28/39 tipi jet uçağı uçuruldu.

Hans Von Ohain isimli bir bilim adamı öylece içten içe 1933 yılından beri üzerinde çalıştığı jet motorunda büyük bir başarıya imza attı ve 1934 yılında yaptığı turbo jet motorunun patentini almayı başardı. Heinkel He 118 adlı uçağın altına yerleştirilen jet motoru ile deneme uçuşu yapıl­dığında ise tarih 1939’u gösteriyordu. Üç gün sonra resmi uçuşlara başlandı. Whitte ve Ohain birbirlerine haber etmeden yıllarca jet motorları üzerinde çalıştılar. Günlerden bir gün her ikisi de Amerika’ya göç edince “Ay sen de mi jet motorla­rıyla uğraşıyordun?” deyip “Gelin canlar bir ola­lım!” olayına girdiler ve ortak çalışmalara imza attılar ve sonraki yıllarda ABD Uzay ve Havacılık Müzesinin ödül yağmuruna tutuldular.

Jet Motorunun İcadı İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.