Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Jeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Jeoloji Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Jeoloji Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler, jeoloji mühendisliği bölümünde, jeoloji biliminin sağladığı bilgileri mühendislik alanına uygulanmasına ilişkin yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapılır. Mta, Tpao, Dsi, İller Bankası, Tki, Devlet Karayolları, Ysi, seramik ve cam fabrikalarıl, deprem araştırma enstitüsünde çalışılabilir.

Programın Amacı: Jeoloji, yerkürenin başlangıcından bugüne kadar geçirdiği yapısal değişmeleri, yerkabuğunun yüzeyinin ve altının bugünkü durumunu inceler. Jeoloji mühendisliği bölümü jeoloji biliminin sağladığı bilgilerin mühendislik alanına uygulamasına ilişkin kuram ve yöntemler konusunda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Jeoloji mühendisliği programı, matematik, fizik, kimya gibi temel ve jeoloji, mühendislik vb. Alanlarda uzmanlık derslerinden oluşur. Üçüncü ve dördüncü yıllarda kuramsal mühendislik dersleri yanında arazi uygulamaları ve laboratuvar çalışmalarına büyük ölçüde yer verilir. Ayrıca, öğrencilerin staj yapma zorunluluğu vardır.

Gereken Nitelikler: Jeoloji mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir akademik yeteneğe sahip, jeoloji, fizik, kimya,matematik, coğrafya ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler:Üniversitelerin jeoloji mühendisliği bölümünü bitirenler bu alanda “Jeoloji Mühendisi” ünvanına hak kazanırlar. Jeoloji mühendisi çalıştığı kurumda yeraltındaki doğal kaynakların maden, petrol, endüstriyel hammaddeler, yeraltı suyu, jeotermik enerjinin bilimsel ve teknik yöntemlerle araştırılmasına, bulunmasına ve rezervlerin hesaplanmasına; kentleşme alanları, liman, havaalanı, baraj yerleri ile tünel, karayolu ve demiryollarının geçeceği yerlerin en uygun jeolojik özelliklerine göre seçilmesine çalışır, bu alanda araştırma ve incelemeler yapar. Jeoloji mühendisi, yeryüzünün jeolojik haritalarını yapar, yeryüzü ve yeraltına ait elde edilen bilgileri bütünleştirerek uygulamaya dönüştürür. Jeoloji mühendisleri, jeofizik ve maden mühendisleri ile yakın bir işbirliği içinde çalışırlar.

Çalışma Alanları: Bu alanda yetişenlerin büyük bir bölümü kamu kuruluşlarında, pek azı ise özel sektörde çalışmaktadır. Jeoloji mühendislerinin çalıştığı belli başlı kuruluşlar şunlardır: MTA, DSİ, İller Bankası, Etibank, TKİ, Devlet Karayolları, Yol-Su Elektrik Kurumu, Deprem Araştırma Enstitüsü ve özel sektör de seramik ve cam fabrikalarıdır.

Jeoloji Mühendisliği Nedir, Jeoloji Mühendisliği Ne İş Yapar, Jeoloji Mühendisliği Maaşları, Jeoloji Mühendisliği İş İmkanları, Jeoloji Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Jeoloji Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Jeoloji Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Jeoloji Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Jeoloji Mühendisliği Tanıtımı, Jeoloji Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Jeoloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Jeoloji Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Jeoloji Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Jeoloji Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  bu meslekte hemen is bulunabiliyor mu

 2. azad yusuf dedi ki:

  bolum 3. sınıf ogrencısıyım bolum cok zor dıye puanlar dusuk bılgınıze

 3. songül dedi ki:

  merhabalar ben bu meslege gitmek istiyorum ama bu kadar iyi bi meslekse neden puanlar bu kadar düşük ?

  1. Erdal KAPUSUZ dedi ki:

   Türkiyenin içinde bulunduğu durumdan olabilir ve şuan olması gereken değeri Almaya başladı ve inşallah bir kaç sene sonra tam değerine ulaşacak

 4. Baran Toprak dedi ki:

  Mükemmel Bir Meslek!

Yorum Yaz