Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Jeofizik Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Jeofizik Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Her türlü liği madenin aranması bulunması, rezervlerin özelliklerinin tespiti ve işletmeye başlanmaısndan önce arazi çalışmaları yapılması, ayrıca baraj, demiryolu, karayolu ve havaalanlarının zemin etüdleri ve depremle ilgili eğitim ve araştırmaların yapılması bu bölümün çalışma alanlarıdır. MTA, TPAO, DSİ, TKİ, Elektrik İşleri Edüt İdaresi, YSE, belediyeler, özel maden ve sondaj şirketlerinde çalışılabilir.

Programın Amacı: Jeofizik mühendisliği programı petrol, her çeşit maden ve endüstriyel minerallerin aranması, bulunan rezervlerin özelliklerinin saptanması ve maden mühendisleri tarafından işletilmeye başlanıncaya kadar jeoloji mühendisleri ile işbirliği ile arazi çalışmaları yapılması, ayrıca yeraltı suyu ve jeotermal enerji araştırmaları ile baraj, demiryolu, karayolu ve havaalanlarının zemin etütleri ve deprem ile ilgili konularda eğitim ve araştırma etkinliklerini yürütür.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Eğitim programında, matematik, fizik, kimya, dinamik, statik, jeodezi ve topografya gibi temel derslerin yanı sıra jeoloji ve jeofiziğe ait meslek dersleri bulunmaktadır. Jeolojiye ait meslek dersleri, genel jeoloji, stratigrafi, petrografi, tektonik, maden jeolojisi, petrol jeolojisi, mühendislik jeolojisi ve hidrojeolojiden oluşur. Jeofiziğe ait meslek dersleri ise sismoloji, sismik prospeksiyon, magnetizma, gravimetri jeofizik prospeksiyon (gravite-magnetik), elektrik alan teorisi, jeofizik prospeksiyon (elektrik-elektromagnetik), yer fiziği ve mühendislik jeofiziğinden oluşur. Meslek derslerinin yarısı teorik, yarısı uygulamalıdır. Ayrıca öğretim üyelerinin denetiminde kampta ve ilgili kurumlarda staj yapılır.

Gereken Nitelikler: Jeofizik mühendisliği programına girmek isteyenlerin, normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlara “Jeofizik Mühendisi” ünvanı verilir. izik mühendisi, kendisine en yakın meslek üyesi olan jeoloji mühendisi ile aynı kurumda çalıştığında, genelde, jeoloji araştırmaları ile kesin sonuca gidilemeyen problemlerin çözümünde etkili olur. Jeofizik mühendisi arazide veya laboratuvarda ölçü alır, gerekli düzeltmeleri uygular ve böylece elde ettiği sonuçları yorumlar. Jeofizik mühendisi bu yorumlamaları dolayısıyla daima keşif işi yapmaktadır. Jeofizik mühendisleri hemen hemen her zaman yeryüzünün altı ile uğraşır, yeraltındaki petrol, cevher, yeraltı suyu araştırmaları ile büyük köprü, bina ve barajların zemin ölçüleri gibi konularda çalışır. Bir bakıma yeraltının röntgenini çıkarır.

Çalışma Alanları: Jeofizik mühendisleri, Maden Tetkik Arama, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Devlet Su İşleri, Etibank Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Toprak-Su, Yol-Su-Elektrik Kurumu, yabancı petrol şirketleri, özel maden ve sondaj şirketleri ile büyük şehir belediyelerinde çalışmaktadırlar.

Jeofizik Mühendisliği Nedir, Jeofizik Mühendisliği Ne İş Yapar, Jeofizik Mühendisliği Maaşları, Jeofizik Mühendisliği İş İmkanları, Jeofizik Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Jeofizik Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Jeofizik Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Jeofizik Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Jeofizik Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Jeofizik Mühendisliği Tanıtımı, Jeofizik Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Jeofizik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Jeofizik Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Jeofizik Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Jeofizik Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. arda dedi ki:

  teşekür ederim çook sağol

 2. Burak dedi ki:

  Kızlar için çok da uygun bir meslek değil fakat rasathanede bilgisayar başında çalışılabilir. Arazide bayanlar hiç çekilmiyor bunu pekala kendileri de söylüyorlar zaten. Yani yukarıda yazan açık havada çalışmayı seven kısmı erkeklere hitap ediyor. İş imkanı yok denecek kadar az çünkü puanlar düşük ve arzdan çok talep var. Bölüm zor ve o puanlarla gelenler çok zorluk çekiyorlar hele ki geçme notunun yüksek olduğu üniversitelerde… Kendi işyerinizi kurarsanız ve şansa değerli bir maden veyahut tarihi eser bulduğunuzda köşeyi döndünüz demektir. Mesleğin memurluktan farklı tek yanı budur. 300 puan ve altında iseniz gelmenizi tavsiye etmiyorum. Fizik ve Matematiğe antipatisi olanlar için bir bölüm değil, zaten MF-4 ile almasının sebebi budur. Mezun olduğunuzda 0 tecrübe ile başladığınızı düşünürsek asgari ücret almanız olası fakat kendinizi bir alanda yönlendirirseniz veya örneğin iş sağlığı ve güvenliği sertifikası alırsanız miktar gayet tabii artacaktır. Her meslekte olduğu gibi mevzu kendini geliştirmekten geçiyor. Çok yan dalı var o nedenle seveceğiniz mutlaka bir kısmı olur. Yer çekiminden tutun da manyetik, elektromanyetik, elektrik gibi ana dalları bulunmaktadır. Jeofizik Mühendisi ile birebir konuşmadan başvurmayın derim.

 3. Buğrahan dedi ki:

  bu meslek için hangi şehirlerde avantajlı duruma geliriz . Maaşları nasıl en düşk mesala ?

 4. emel dedi ki:

  bir kız olarak bu bolumde rahat olabılır mıyım , bu bolum hakkında cok karasızım . ıLerde iş olanagı hakkında bılgılerınız tam olarak varmı ? yanı okul bıttıgınde ıs ımkanı ıyı mı sızce ?

 5. kamil deniz dedi ki:

  arkadaşlar jeofizik ders notları ve mühendislik genel ders notlarını jeofzk.blogspot.com sitede bulabilirisniz.

Yorum Yaz