Jelatin Nedir Ne İşe Yarar

Jelatin ne işe yarar kullanım alanları ve jelatin nedir konusunda kısaca bilgi veriyoruz.

Jelatin, jel yapıcı özelliği olan hayvansal proteindir. Çoğunlukla gıda ürünlerinin yapı­mında kullanılan jelatinden çeşitli sanayi dallarında da yararlanılır. Jelatin hayvanla­rın derisinde ve kemiklerinde bulunan kollajenden elde edilir; bu amaçla hayvanların post, deri, kemik ve dokuları baz ya da asitlerle bir ön işlemden geçirildikten sonra kaynatılır ve jelatin özütlenir. Kolay sindiri­len bir protein olmakla birlikte bazı aminoasitlerden yoksun olduğu için besleyici değeri düşüktür. Açık sarı ile kirli sarı arasında değişen renklerde, hemen hemen tatsız ve kokusuz bir madde olup ince saydam levha­lar, granüller ya da toz halinde satışa sunulur. Oda sıcaklığında ve hava almayan kaplarda kuru olarak saklandığında uzun süre dayanıklılığını korur.

Sıvı bir ortam içine konduğunda sıvıyı tutarak şişen jelatin tanecikleri, karışıma belli bir ısının uygulanması sonucu eriyerek sol oluşturur, soğutulduğunda ise jel haline geçerek katılaşır. Bu kütle yüksek sıcaklıklarda tekrar sol haline dönebildiği gibi, sol haldeyken soğutularak yeniden jel haline geçirilebilir. Jelatinin jel oluşturma süresi ve yumuşaklığı protein ve şekerin derişimi ile sıcaklığa bağlıdır. Çırpıldığında köpük oluşturabilen bu maddenin emülsi­yon yapıcı ve kararlılaştırıcı etkisi vardır. Et yemekleri, çorba, şekerleme ve tatlı gibi çeşitli yiyeceklerin yapımında, dondurma ve yağ-su karışımları gibi emülsiyonların ka­rarlılığının sağlanmasında kullanılan jelatin­den ayrıca şeker, aroma, gıda boyası ve meyve asitleriyle karıştırılarak jöle yapımın­da da yararlanılır.

Jelatin gıda sanayisinin yanı sıra, kozmetik ürünleri, kapsül, merhem, pastil ve plazma ürünlerinin üretimi başta olmak üzere ecza­cılık sanayisinde, fotoğraf filmi ve kâğıdı ile boya üretimi gibi öbür sanayi dallarında ve taş baskı işlemlerinde de kullanılır.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.