Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İzotop Nedir İzotopların Özellikleri - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

İzotop Nedir İzotopların Özellikleri

Kimya ile ilgili bir konu izotop nedir, izotop özellikleri nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

İzotop, aynı kimyasal elementin, atom numarası ve periyodik tablodaki yeri aynı olan, hemen hemen aynı kimyasal davranış­ları gösteren, ama buna karşılık atom kütlesi ve fiziksel özellikleri farklı olan iki ya da daha çok sayıdaki atom çekirdeği türüdür

Elementlerin kimyasal özellikleri, atom çekirdeklerindeki proton sayısınca belirle­nen elektron yapılarına bağlıdır. Belirli bir elementin bütün atomlarının çekirdeklerin­deki protonların sayısı aynı olmakla birlikte nötronların sayısı değişebilir. Nötronlar kimyasal özellikleri etkilemez ama atom kütlesini etkiler. Bu nedenle elementlerin izotopları, atom kütlelerindeki farklılıklara dayalı olarak ayırt edilir. Yer kabuğu ve atmosferdeki elementlerin çoğu birkaç izotopun hemen hemen değiş­meyen oranlardaki karışımı halinde bulu­nur. Örneğin doğal kalayın, atom kütle sayısı 112’den 124’e kadar değişen on farklı izotopu vardır ve değişik kaynaklardan alınan örneklerdeki elementin ortalama atom kütlesi her zaman 118,69’dur. Bu da kalayın doğada, on izotopunun standart bir karışımı halinde bulunduğunu gösterir. Her kimyasal elementin birçok izotopu olmasına karşılık, doğada yalnızca kararlı izotoplar bulunur. Kararsız ya da radyoaktif izotoplar, çekirdekteki protonların nötron­lara oranı çok düşük ya da çok yüksek olduğundan, belirli bir hızla bozunarak tümüyle farklı bir elemente dönüşürler. Bizmuttan daha ağır olan bütün elementle­rin izotopları radyoaktiftir; ama bunlardan bazılarının yarı ömrü çok uzundur, bu nedenle de bu elementlere doğada rastlanır. 1900’lerden önce bir elementin standart sayıdaki atomlarının kütlesinin o elementin temel bir özelliği olduğu kabul edilirdi.

Ayrıca, bir elementin bütün atomlarının aynı olduğu ve özellikle aynı kütleye sahip bulunduğu düşünülürdü. Ağır elementlerin radyoaktifliği üzerinde çalışılırken, aynı kimyasal özellikleri gösteren iki maddenin fiziksel özelliklerinin de aynı olmasının gerekmediğine ilişkin ilk kanıtlar elde edil­di. 1906-07 arasında bazı araştırmacılar, uranyumun bir bozunum ürünü olan iyon­yum ile toryumun bir bozunum ürünü olan radyotoryumun, toryumla karıştırılması du­rumunda, bu maddelerin hiçbir kimyasal yolla yeniden toryumdan ayrılamadığım saptadılar. Her iki maddenin de radyoaktif özellikleri toryumunkinden oldukça değişik­ti ve atom kütleleri toryumunkinden birkaç birim farklıydı.

1913’te İngiliz kimyacı Frederick Soddy bu durumu açıklamak için, periyodik tablodaki yeri aynı olan farklı maddelere, Yunanca isos (“aynı”) ve topos (“yer”) sözcüklerin­den yararlanarak izotop adım verdi. Önce­leri ağır elementler için saptanan bu özelli­ğin doğal olarak bulunan kararlı elementler için de geçerli olduğu kısa bir süre sonra ortaya çıktı. 1919’da İngiliz kimyacı F.W. Aston, neonun farklı iki atom türünden oluştuğunu gösterdi. Neonla başlayan bu başarılı çalışmayı, klorun iki izotopunun bulunması izledi. Kısa zamanda elementle­rin çoğunun izotopların bir karışımı halinde bulunduğu ve her birinin atom kütlesinin, atom kütlesi ölçeğindeki bir tam sayıya ya­kın olduğu açığa çıkartıldı. İzotopların kimyasal özellikleri hakkında konumuzu açıkladık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. zeka küpü dedi ki:

  çok uzun

 2. zeka küpü dedi ki:

  daha kısa ve özet olabılirdı

 3. Anonim dedi ki:

  Proje için istedik bu mu yani

 4. emir dedi ki:

  gidin biraz kimya öğrenin saçma sapan sorular sormayın:)

  1. Anonim dedi ki:

   allah allah sen çokmu biliyosun

  2. zeka küpü dedi ki:

   sen kimsin acaba?

 5. oguzhan dedi ki:

  ohaaa ya ıyı tmm da ozellıklerınıd e yazsanız ıyı olur ya hanı

 6. fatih TAŞ dedi ki:

  İSTEDİĞİM ŞEYLER BİR TÜRLÜ BULAMIYORUM

 7. abrek dedi ki:

  Arkadaşlar lütfen ama ! yapanlara helal olsun bizim hoca bunun üç katı yazıyla anlattı konuyu . Bu yeterince kısa

 8. LucKy dedi ki:

  Kısaca Anlatıcaz DeMİŞSİNİZ Bumu Kısa :)
  Yinede Sağolun Elinize Sağlık :)

 9. babysuskungirl dedi ki:

  hepsini yazdım yah elim koptu ama :D

 10. ömer uğurlu dedi ki:

  İzotop Atomlar ve Özellikleri Bunlarmı Yani Arkadaşım Yarın Teslim var Performans bu
  ? bu Dimi

 11. enes dedi ki:

  of bu çok uzun ya!!!

 12. yonca dedi ki:

  niye bu kadar uzun

 13. LeenaSess dedi ki:

  nasil yani

  1. Alihan BAYRAKTAR dedi ki:

   izotop atomların kimyasal ve fiziksel özellikleri aynı mıdır ? neden ?

   1. Cok bilmis dedi ki:

    Kimyasal ozellikleri aynidir fiziksel ozellikleri farklidir
    Örn: su ve buz

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781