İyonların Sosyal ve Ekonomik Hayatı

İyonlar, Anadolu’da kurulan medeniyetlerden birisidir ve bu nedenle de İyonların yaşam şekli de Anadolu’nun şartlarına ve kültürel özelliklerine göre şekillenmiştir. Bu yazımızda İyonların sosyal ve ekonomik hayatı kısaca hakkında sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

Anadolu’da kurulan uygarlıklardan birisi olan İyonlar, İzmir Körfezi ile Güllük Körfezi arasındaki bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Diğer medeniyetlerin etkisi altında fazlasıyla kalan İyonların yaşamış olduğu bu bölgeye de “İyon” adı verilmektedir.

Anadolu medeniyetlerinden birisi olan İyonlar, şehir devletleri şeklinde yönetilmiştir ve bu nedenden dolayı da İyonyalılarda serbest düşünce sistemi fazlasıyla gelişmiştir.

İyon Devleti; krallar tarafından yönetiliyorken devlet hiyerarşisinde krallardan sonra sırasıyla rahipler sınıfı ve soylular sınıfı yer alıyordu. Ticaret, denizcilik, bilim ve sanat alanında fazlasıyla gelişen İyon Devleti aynı zamanda Ön Asya’dan gelen ticaret noktalarının kesiştiği noktalarda idi bu nedenle de İyon Devletinin bilim noktalarının tam ortasında yer alması devletin bilim alanında hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamıştır.

İyonlar, taptıkları Tanrılarının insan şeklindeki heykellerini fazlasıyla yapmışlardır çünkü İyonların tanrıları da insanlara benziyordu. Ancak İyonlar Devleti zamanında Tanrılar ile insanlar arasındaki en keskin fark; insanların ölümlü olmasının yanı sıra tanrıların ise ölümsüz olması idi. Bu fark İyonların aynı zamanda tanrılara karşı büyük bir minnet duymalarına ortam hazırlamıştır.

İyonların Sosyal ve Ekonomik Yaşamları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.