Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Ağustos 2022

İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır

EN İYİ KOMPOZİSYON NASIL YAZILMALI

Başarılı bir kompozisyon yazmak herkesin istediği bir özelliktir. Ancak bazı öğrenciler ne kadar isteseler de iyi kompozisyon yazamadıklarından yakınırlar. Peki etkili bir kompozisyon yazabilmek için nelere dikkat etmek gerekir?

Başarılı kompozisyon yazabilmenin ilk kuralı dilin kurallarına hakim olmak, Türkçeyi iyi bir şekilde konuşabilmektir. Bunu başarabilmenin en kolay yolu ise kitap okumaktır. Günlük hayatımızda ne kadar fazla kitap okur, kitaplarla ne kadar çok zaman geçirirsek Dili kullanma becerimiz o ölçüde gelişir.

Her dilin kendine göre kuralları, bir kelime ve cümle yapısı vardır. Bu yapıyı bozmak ya da bilmemek dilin etkili bir şekilde kullanılamamasına sebep olur. Bozuk bir Türkçe ile yazılan bir kompozisyon da başarılı olmaktan çok uzaktır. Bu sebeple dilin kuralları iyi öğrenmek gerekir.

Günlük hayatımızda konuşurken en çok sorun yaşadığımız durum anlatım bozukluklarıdır. Gereksiz sözcük kullanımı, çelişen ifadeler, anlam belirsizliği gibi okunan metnin anlaşılmasını güçleştirecek anlatım bozuklukları başarılı bir kompozisyonun önündeki engellerdir. Bu sebeple yazdığımız yazılarda anlatım bozukluğu yapmamak yazdığımız yazının etkililiğini artırır.

Hemen hemen her edebi metin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur. Giriş bölümünde söylenen konu, gelişme bölümünde örnekler ve ayrıntılarla zenginleştirilir. Sonuç bölümünde ise metnin ana düşüncesi verilerek anlatılanlar bir sonuca bağlanır. Yazımızın belli bir düzen içinde gitmesi için giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat etmek gerekir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri de başlıktır. Mümkünse kompozisyona etkili bir başlık konarak okuyucunun dikkati çekilmelidir. En güzel iyi kompozisyon nasıl yazılır kısaca anlattık.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ajdgcdrut dedi ki:

  saolun çok anladım sanki amaa neyse

 2. nrdnn dedi ki:

  Çok teşekkürLer :)

 3. aras dedi ki:

  güzel olmuş ben de şimdi bir kompozisyon yazacağım teşekkürler.

 4. mısra dedi ki:

  kompozisyonda şiir yazılır mı

  1. AKİF EYİBİLEN dedi ki:

   “ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DA DAVUL ZURNA AZ!” DAHA NE DİYİM…

  2. Rojin gündüz dedi ki:

   Evet yazılır senin türkçe öğretmenin kimmmmm

  3. BEKİR DİYAR dedi ki:

   Şiiri yazan kompozisyonu hayli hayli yazar. Evet Aşık Veysel’in yazma yeteneği var. Azmettiren aynı zamanda cinayeti işleyense yazdıran da aynı zamanda yazandır. Dediğim gibi şiiri yazan kompozisyonu hayli hayli yazar!

 5. AKİF EYİBİLEN dedi ki:

  ŞİMDİ AŞIK VEYSEL ÜMMİYDİ YANİ AŞIK VEYSEL’İN GÖZLERİ GÖRMEDİĞİ İÇİN AŞIK VEYSEL’İN SATIRDAN OKUMA YETENEĞİ YOKTU VE AŞIK VEYSEL’İN KENDİ ELLERİNİ KULLANARAK SATIRA YAZMA YETENEĞİ DE YOKTU AMA AŞIK VEYSEL NE ŞİİRLER NE TÜRKÜLER SÖYLÜYORDU DEĞİL Mİ? BENCE KOMPOZİSYON YAZMAK ÇOK KİTAP OKUMAYLA KAZANILACAK BİR BECERİ DEĞİL, TIPKI RESİM YAPMAK GİBİ BAZI İNSANLARDA DOĞUŞTAN VAR OLAN BİR YETENEK İŞİDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM!

 6. selin sedir dedi ki:

  Giriş Cümlesi:

  ü Kısa ve ilgi çekici bir cümledir.

  ü Bağlayıcı öğelerle başlanmaz. (Çünkü, Mesela gibi…)

  ü Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır; yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir.

  ü Genelden özele (tümden gelim) yazılmış paragraflarda, paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir.

  ü Tanımlama, açıklama, soru cümlesi biçiminde kurulabilir.

  Kompozisyon giriş cümlelerine örnek:

  ü Herhangi bir halk şiiri antolojisini başından sonuna okumayı hiç denediniz mi?…

  ü Şiir, ne söylediğinden çok, nasıl söylendiği ile çekiciliğe ulaşır…

  ü Softalık, bir düşünce, bir bilgi kanseri diye anlatılabilir…

  Gelişme Bölümü :

  Gelişme Bölümünün Özellikleri :

  ü Gelişme bölümü; konuyu açıklayan, ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir.

  ü Konu, bu bölümde açılır. Bunun için de örneklerden benzerliklerden, karşıtlıklardan, tanık göstermelerden yararlanılır.

  ü Ayrıntılar, gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarak, birbirine, bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır.

  ü Gelişme bölümündeki paragraflardan her biri, dil ve düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki paragrafa bağlıdır.

  ü Tüme varım yöntemiyle yazılan yazılarda ana düşünce, gelişme cümlelerinden biri olabilir.

  1. guygygyg dedi ki:

   bak böyle olun

 7. Halime dedi ki:

  Yaa Aaaa öf be ne biçim türkü dersi

 8. FenomenTR dedi ki:

  Amaç Zaman kaybı bunu 4. sınıfta da öğrendik -_-‘

 9. asadsadas dedi ki:

  hiç güzel deil :)

 10. ümit dedi ki:

  dostlukla ilgili konunu giriş bölümü nasıl olur

 11. anan za dedi ki:

  Çok teşekkürler :)

 12. fenerbahçe1907 dedi ki:

  Çok sağ olun.

 13. ayşe dedi ki:

  of yaaaa kompozisyonu sevmiyorum

  1. Rojin gündüz dedi ki:

   Okuma canım o zaman annene babana yazık sana değil dönüp dolaşıp Yine annene gelecek babana gelecek Kaçıncı sınıfa gidiyorsun Okulu Bırak o zaman kompozisyon sevmiyormuşum çok anlamsız şeyler yazıyorsunuz bırak sende kalsın niye yorumlara yazıyorsun Türkçe edebiyatında öğrenmen gerekiyor Türkçe öğrenmeden hiçbir yere varılmaz Senin Türkçe öğretmen için bir de sana terbiye öğretsin yani

 14. sude gosteriislii dedi ki:

  Of öğrenmem lazım ama okumaya üşeniyorum yardım ne olur

  1. muhammed dedi ki:

   O zaman 100 unut:-)

  2. martina dedi ki:

   viodelayla ızleyebilirsinnn :D

  3. by.edman dedi ki:

   bende üşeniyodum artık üşenmiyorum dert etme :)

  4. by.edman dedi ki:

   ya bende üşeniyodum şimdi üşenmiyom dert etme :)

 15. cemal dedi ki:

  çok güzel teşekkür ederim kesin yüksek not alıcağım

  1. muhammed dedi ki:

   o zaman 100 unut:-)

 16. RazorCallahan dedi ki:

  Kompozisyon nasıl yazılır?

  Bu yazımızda sizlere bir kompozisyonun nasıl yazılacağını anlatacağız. Kompozisyon yazılmasının kurallarına uyulması, yazılan metnin en doğru şekilde anlaşılabilmesi ve anlatılanların doğrudan karşı tarafa aktarılabilmesi için önemli bir husustur. Düzenli ve kurallara uygun bir kompozisyon ile yazılan yazılar hem daha etkileyici hem de anlatım bağlamında daha etkili olacaktır.

  Kompozisyon nasıl yazılır konusuyla ilgili olarak bilmeniz gereken ilk şey: Kompozisyon; giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Her bölümde yazım teknikleri ve yazmanız gereken içerikler değişkenlik göstermektedir. Sizler için bu üç bölümü ayrı ayrı incelik.

  1-) Giriş bölümü

  Giriş bölümünde yapmanız gereken, öncelikle kompozisyonun konusu hakkında ve kompozisyonunuzu konuya hanga bakış açısıyla yazdığınızdan kısaca söz etmenizdir. Açıklama ve tanımlama cümleleri kurmanız Giriş Bölümü için uygun bir yazım olacaktır. Örneğin bizim bu yazımızda mavi renkle belirtilmiş olan ilk paragraf bir giriş cümlesine örnektir.

  2-) Gelişme Bölümü

  Gelişme bölümü, yazının uzun tutulması gereken bölümüdür. Giriş bölümünde kısaca anlatılan konular gelişme bölümünde detaylı şekilde incelenir. Konu hakkında bolca ayrıntı verilir ve örneklerle açıklamalar yapılır. Eğer gerek varsa karşılaştırmalar yapılabilir. Eğer gelişme bölümü birkaç paragraftan oluşacak ise mutlaka paragraflar birbirinin devamı olmalıdır ve biri diğerini tamamlamalıdır. Yine şuan okuduğunuz bu yazıda kırmızı ile yazılmış bölüm bir kompozisyonun gelişme bölümüne örnek teşkil etmektedir.

  3-) Sonuç Bölümü

  Sonuç bölümü, kompozisyonda anlatılan konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür. Anlatılan konu üzerinden verilen örneklerin ve yapılan açıklamaların bizi nereye götürdüğünü belirterek yazının sonlandığı bölümdür. Gelişme bölümünde anlatılan ayrıntılı konu bu bölümde bir sonuca bağlanarak kompozisyon bitirilir. Yazımızın sonunda bulunan yeşil ile yazılmıs kısım bir kompozisyonda bulunması gereken sonuç bölümüne örnek olarak gösterilebilir.

  Kompozisyonu yazarken bu üç bölüme dikkat ederek yazmak; kompozisyonun en doğru ve en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayacaktır. Kompozisyon bölümleri arasında doğru ilişkinin kurulması ve her bölümde gerçekleştirilmesi gereken hususların yerine getirilmesi konunun okuyucuya çok daha kolay akmasını sağlayacaktır.

 17. eda dedi ki:

  Çok güzeldiiii teşekkürler

 18. eda dedi ki:

  Ben bişey anlamadım ama neyse çok saolun

  1. eren dedi ki:

   giriş bölümünde ne anlatılır

   1. martina dedi ki:

    Giriş bölümünde yapmanız gereken, öncelikle kompozisyonun konusu hakkında ve kompozisyonunuzu konuya hanga bakış açısıyla yazdığınızdan kısaca söz etmenizdir. Açıklama ve tanımlama cümleleri kurmanız Giriş Bölümü için uygun bir yazım olacaktır. Örneğin bizim bu yazımızda mavi renkle belirtilmiş olan ilk paragraf bir giriş cümlesine örnektir.

 19. adsız dedi ki:

  kompozisyon kuralları için çok teşekkürler

 20. cimbom ♥ dedi ki:

  çok iyi teşekkürler

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781