İyi Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır

EN İYİ KOMPOZİSYON NASIL YAZILMALI

Başarılı bir kompozisyon yazmak herkesin istediği bir özelliktir. Ancak bazı öğrenciler ne kadar isteseler de iyi kompozisyon yazamadıklarından yakınırlar. Peki etkili bir kompozisyon yazabilmek için nelere dikkat etmek gerekir?

Başarılı kompozisyon yazabilmenin ilk kuralı dilin kurallarına hakim olmak, Türkçeyi iyi bir şekilde konuşabilmektir. Bunu başarabilmenin en kolay yolu ise kitap okumaktır. Günlük hayatımızda ne kadar fazla kitap okur, kitaplarla ne kadar çok zaman geçirirsek Dili kullanma becerimiz o ölçüde gelişir.

Her dilin kendine göre kuralları, bir kelime ve cümle yapısı vardır. Bu yapıyı bozmak ya da bilmemek dilin etkili bir şekilde kullanılamamasına sebep olur. Bozuk bir Türkçe ile yazılan bir kompozisyon da başarılı olmaktan çok uzaktır. Bu sebeple dilin kuralları iyi öğrenmek gerekir.

Günlük hayatımızda konuşurken en çok sorun yaşadığımız durum anlatım bozukluklarıdır. Gereksiz sözcük kullanımı, çelişen ifadeler, anlam belirsizliği gibi okunan metnin anlaşılmasını güçleştirecek anlatım bozuklukları başarılı bir kompozisyonun önündeki engellerdir. Bu sebeple yazdığımız yazılarda anlatım bozukluğu yapmamak yazdığımız yazının etkililiğini artırır.

Hemen hemen her edebi metin giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşur. Giriş bölümünde söylenen konu, gelişme bölümünde örnekler ve ayrıntılarla zenginleştirilir. Sonuç bölümünde ise metnin ana düşüncesi verilerek anlatılanlar bir sonuca bağlanır. Yazımızın belli bir düzen içinde gitmesi için giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat etmek gerekir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri de başlıktır. Mümkünse kompozisyona etkili bir başlık konarak okuyucunun dikkati çekilmelidir. En güzel iyi kompozisyon nasıl yazılır kısaca anlattık.

31 yorum

 1. ŞİMDİ AŞIK VEYSEL ÜMMİYDİ YANİ AŞIK VEYSEL’İN GÖZLERİ GÖRMEDİĞİ İÇİN AŞIK VEYSEL’İN SATIRDAN OKUMA YETENEĞİ YOKTU VE AŞIK VEYSEL’İN KENDİ ELLERİNİ KULLANARAK SATIRA YAZMA YETENEĞİ DE YOKTU AMA AŞIK VEYSEL NE ŞİİRLER NE TÜRKÜLER SÖYLÜYORDU DEĞİL Mİ? BENCE KOMPOZİSYON YAZMAK ÇOK KİTAP OKUMAYLA KAZANILACAK BİR BECERİ DEĞİL, TIPKI RESİM YAPMAK GİBİ BAZI İNSANLARDA DOĞUŞTAN VAR OLAN BİR YETENEK İŞİDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM!

 2. Giriş Cümlesi:

  ü Kısa ve ilgi çekici bir cümledir.

  ü Bağlayıcı öğelerle başlanmaz. (Çünkü, Mesela gibi…)

  ü Yazıda ele alınacak konuyu tanıtır; yazarın konuya nasıl bir yaklaşım getireceğini sezdirir.

  ü Genelden özele (tümden gelim) yazılmış paragraflarda, paragrafın giriş cümlesi aynı zamanda paragrafın ana düşüncesidir.

  ü Tanımlama, açıklama, soru cümlesi biçiminde kurulabilir.

  Kompozisyon giriş cümlelerine örnek:

  ü Herhangi bir halk şiiri antolojisini başından sonuna okumayı hiç denediniz mi?…

  ü Şiir, ne söylediğinden çok, nasıl söylendiği ile çekiciliğe ulaşır…

  ü Softalık, bir düşünce, bir bilgi kanseri diye anlatılabilir…

  Gelişme Bölümü :

  Gelişme Bölümünün Özellikleri :

  ü Gelişme bölümü; konuyu açıklayan, ana düşüncenin ortaya çıkmasına katkıda bulunan yardımcı düşünceleri içerir.

  ü Konu, bu bölümde açılır. Bunun için de örneklerden benzerliklerden, karşıtlıklardan, tanık göstermelerden yararlanılır.

  ü Ayrıntılar, gelişme cümlelerinde birbirini tamamlayarak, birbirine, bağlayıcı öğelerle bağlanarak sıralanır.

  ü Gelişme bölümündeki paragraflardan her biri, dil ve düşünce yönünden kendisinden önceki ve sonraki paragrafa bağlıdır.

  ü Tüme varım yöntemiyle yazılan yazılarda ana düşünce, gelişme cümlelerinden biri olabilir.

  • Okuma canım o zaman annene babana yazık sana değil dönüp dolaşıp Yine annene gelecek babana gelecek Kaçıncı sınıfa gidiyorsun Okulu Bırak o zaman kompozisyon sevmiyormuşum çok anlamsız şeyler yazıyorsunuz bırak sende kalsın niye yorumlara yazıyorsun Türkçe edebiyatında öğrenmen gerekiyor Türkçe öğrenmeden hiçbir yere varılmaz Senin Türkçe öğretmen için bir de sana terbiye öğretsin yani

 3. Kompozisyon nasıl yazılır?

  Bu yazımızda sizlere bir kompozisyonun nasıl yazılacağını anlatacağız. Kompozisyon yazılmasının kurallarına uyulması, yazılan metnin en doğru şekilde anlaşılabilmesi ve anlatılanların doğrudan karşı tarafa aktarılabilmesi için önemli bir husustur. Düzenli ve kurallara uygun bir kompozisyon ile yazılan yazılar hem daha etkileyici hem de anlatım bağlamında daha etkili olacaktır.

  Kompozisyon nasıl yazılır konusuyla ilgili olarak bilmeniz gereken ilk şey: Kompozisyon; giriş, gelişme ve sonuç olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Her bölümde yazım teknikleri ve yazmanız gereken içerikler değişkenlik göstermektedir. Sizler için bu üç bölümü ayrı ayrı incelik.

  1-) Giriş bölümü

  Giriş bölümünde yapmanız gereken, öncelikle kompozisyonun konusu hakkında ve kompozisyonunuzu konuya hanga bakış açısıyla yazdığınızdan kısaca söz etmenizdir. Açıklama ve tanımlama cümleleri kurmanız Giriş Bölümü için uygun bir yazım olacaktır. Örneğin bizim bu yazımızda mavi renkle belirtilmiş olan ilk paragraf bir giriş cümlesine örnektir.

  2-) Gelişme Bölümü

  Gelişme bölümü, yazının uzun tutulması gereken bölümüdür. Giriş bölümünde kısaca anlatılan konular gelişme bölümünde detaylı şekilde incelenir. Konu hakkında bolca ayrıntı verilir ve örneklerle açıklamalar yapılır. Eğer gerek varsa karşılaştırmalar yapılabilir. Eğer gelişme bölümü birkaç paragraftan oluşacak ise mutlaka paragraflar birbirinin devamı olmalıdır ve biri diğerini tamamlamalıdır. Yine şuan okuduğunuz bu yazıda kırmızı ile yazılmış bölüm bir kompozisyonun gelişme bölümüne örnek teşkil etmektedir.

  3-) Sonuç Bölümü

  Sonuç bölümü, kompozisyonda anlatılan konunun bir yargıya bağlandığı bölümdür. Anlatılan konu üzerinden verilen örneklerin ve yapılan açıklamaların bizi nereye götürdüğünü belirterek yazının sonlandığı bölümdür. Gelişme bölümünde anlatılan ayrıntılı konu bu bölümde bir sonuca bağlanarak kompozisyon bitirilir. Yazımızın sonunda bulunan yeşil ile yazılmıs kısım bir kompozisyonda bulunması gereken sonuç bölümüne örnek olarak gösterilebilir.

  Kompozisyonu yazarken bu üç bölüme dikkat ederek yazmak; kompozisyonun en doğru ve en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayacaktır. Kompozisyon bölümleri arasında doğru ilişkinin kurulması ve her bölümde gerçekleştirilmesi gereken hususların yerine getirilmesi konunun okuyucuya çok daha kolay akmasını sağlayacaktır.

   • Giriş bölümünde yapmanız gereken, öncelikle kompozisyonun konusu hakkında ve kompozisyonunuzu konuya hanga bakış açısıyla yazdığınızdan kısaca söz etmenizdir. Açıklama ve tanımlama cümleleri kurmanız Giriş Bölümü için uygun bir yazım olacaktır. Örneğin bizim bu yazımızda mavi renkle belirtilmiş olan ilk paragraf bir giriş cümlesine örnektir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.