Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

İstiklal Marşının Yazılışı ve Kabuluyle İlgili Bilgi

Osmanlı Devleti’nin imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşması’nın ardından ordularının dağıtılması ve silah bırakması ile birlikte Osmanlı Devleti’nin artık sonu gelmişti. İstanbul’dan İzmir’e, Ankara’dan Erzurum’a bütün Anadolu halkları düşmanın ağır zulmü içerisindeydi.

Osmanlı Devleti böyle bir durumun içerisinde yıkılmanın eşiğine gelmişti. Yıkılmaktan da kötüsü yıllardır özgür yaşamış Türk halkının emperyalist devletlerin boyundurluğu altında kalacağı ve sahip olduğu bütün dini, kültürel değerleri kaybedeceğiydi. Böyle bir durum içerisinde halk ekonomik sıkıntılarla boğuşurken, Osmanlı Devleti’nin bir askeri olan Mustafa Kemal, kurtuluş için tüm halkın topyekün bir seferberlik içerisine girerek düşmana karşı topluca direnilmesi gerektiği düşüncesini tüm insanlara aşılamıştı.

Halkın bütün kesimlerinin katılımıyla Mustafa Kemal önderliğinde topyekün bir savaş başlatılmıştı. Ancak bu savaşı Türklerin kaybedeceği tüm dünya tarafından öngörülüyordu. Sahip olunan imkansızlıklar içerisinde bu savaşı kazanmak zor bir durumdu. Böyle bir vaziyet içerisinde halkın dini ve milli duygularını uyandıracak, halkı direnmeye ve özgürlüğünü kazanmaya teşvik edecek bir marşa ihtiyaç vardı. Bunun için 7 Kasım 1920 tarihinde Hakimiyet-i Milliye gazetesine bir ilan verilerek şiir yazılması istendi, karşılığında para ödülünün olacağı yazıldı.

Buna karşılık olarak gazeteye birçok şiir gönderildi. Mehmet Akif Ersoy ise karşılığında bir para ödülü olduğu için böyle bir durum içerisinde para almanın doğru olmayacağını düşündüğü için şiir yazmayı reddetti. O dönem devlette görev yapan yetkililer Mehmet Akif’e şiir yazması konusunda ısrarda bulununca kendisi de sonunda bir şiir yazdı ve şiirini meclise gönderdi. Şiir, mecliste ayakta alkışlanarak beğenildi. 12 Mart 1921 tarihinde Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı şiir, İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

Mehmet Akif Ersoy, şiiri kabul edilmesine rağmen verilen parayı kabul etmemiştir ve bu paranın silahlı kuvvetlerin ihtiyaçlarına harcanması için bağışlamıştır.

İstiklal Marşının Yazılışı ve Kabuluyle İlgili Bilgi Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  çok güzel olmuş ellerinize sağlık türkçe hocası yapmassam beni öldürecekti

  1. Anonim dedi ki:

   Bunu ben muzik icin araştırdım

 2. Anonim dedi ki:

  Yazana kadar canım çıktı

 3. Anıl Burak dedi ki:

  Adı efsane demek ki buymuş

 4. Melike dedi ki:

  Site cidden güzel 😁😁😁😁:)

  1. Ali suhan dedi ki:

   Sunum yapıyorum çok zor

 5. Melike dedi ki:

  Yazana kadar canım çıktı ama cidden muhteşem olmuş 🙁 🙁🇹🇷🇹🇷🇹🇷🙁😌

 6. Nisa Nur dedi ki:

  Ödev yapmayanları hoca doğduklarına pişman ediyo zor durumdayım Help Me ;-;

 7. Defne dedi ki:

  harika site muhteşem.

 8. Defne dedi ki:

  Bu site gerçekten muhteşem, hatta üzeri.

 9. filiz dedi ki:

  yazmaktan canım çıktı ya, ama süper olmuş :)

 10. Senil dedi ki:

  Elinize sağlık istiklal marşının kabulüyle ilgili bilgi kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 11. Fg dedi ki:

  Harika teşekkür ederim

 12. Anonim dedi ki:

  Bu ne ya kısaca diliyoruz

Yorum Yaz