Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2021

İstiklal Madalyası Nedir? Kimlere Verilir?

İstiklal Madalyası Nedir? Kimlere Verilir? İstiklal Madalyası ile ilgili yaptığınız araştırmayı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında katkısı olan kişilere verilen madalyaya İstiklal Madalyası denir. İstiklal Madalyası için 29 Kasım 1920’de İstiklal Madalyası Kanunu çıkarılmış ve madalyanın verilmesi kanunlarla sabitlenmiştir. Kanuna göre cephede veya savaş sırasında çıkan ayaklanmaların bastırılmasında az ya da çok bir yarar sağlamış, cephede bulunan er, subay gibi görevli askerlere veya cephe gerisinde yardım eden kişilere İstiklal Madalyası verilir. Savaşta şehit düşenler de unutulmamış ve şehitlerin birinci derece akrabalarına da madalyaları teslim edilir. Bunun yanında Kurtuluş Savaşı ve seferberlik döneminde TBMM’de görev yapmış vekiller de İstiklal Madalyası almaya hak kazanmıştır.

İstiklal Madalyası’nın üzerinde verilen kişilere göre renkleri değişen şeritler bulunur. TBMM’de o dönemde görevli kişilere yeşil, hem TBMM’de hem de cephede savaş içinde bulunan kişilere kırmızı-yeşil, cephede bulunanlara kırmızı, cephe gerisinden katkı sağlayanlara ise beyaz şeritli İstiklal Madalyası verilir. Ön tarafında ilk meclis, meclisin kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920 ibaresi ve cephe gerisindekileri de temsilen cepheye kağnıyla cephane taşıyan bir kişinin sembolizasyonu; arka tarafında Türkiye haritasının etrafında ay yıldız ve defne dalları tarafından sarılan 1 Kasım tarihi olan madalya, değişik metallerin alaşımından meydana getirilmiştir. Madalyanın onure edici özelliğinden dolayı kişiden kişiye aktarılmasında bir öncelik gözetilmiştir. Madalya sahibi kişinin ölümünden sonra madalya sahibi kişinin büyük oğludur. Oğlu yoksa büyük kızına, kızı yoksa babasına, annesine ; eğer sayılan kişilerden hiçbiri yoksa da eşine geçer. İstiklal Madalyası’nı elinde bulunduran kişilere şeref aylığı verilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cansu akın dedi ki:

    Selamlar siteniz gerçekten çok güzel, ödevim hemen bitti İstiklal Madalyası Nedir? Kimlere Verilir? vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

  2. hasret dedi ki:

    bizim hoca çok beğendi, İstiklal Madalyası Nedir? Kimlere Verilir? harika olmuş, sınıfın en çalışkan kızı olarak yazıyorum. :) kıskananlar çatlasın

  3. ceren dedi ki:

    Selam bu yazı inanılmaz dikkatimi çekti, ellerinize sağlık, İstiklal Madalyası Nedir? Kimlere Verilir? çok güzel olmuş, her yazıya yorum yazmam beğendiğim için yazdım.

Yorum Yaz