Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

İstanbul ve Çanakkale boğazlarının ülkemiz açısından önemi nedir?

İstanbul ve Çanakkale boğazları, hem Türkiye açısından hem de dünya ülkeleri açısından stratejik bir öneme sahiptir. Türkiye, cumhuriyetin kuruluşundan bir süre sonra 1936 yılında imzaladığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile birlikte boğazlarda söz hakkına sahip olmuştur. Boğazlardan geçen gemiler, Türkiye tarafından kontrol edilir ve taşıdıkları yükleri ve ağırlıklarına göre hesaplanarak belirli bir geçiş ücretine tabii tutulurlar. Türkiye, sınırlarını tehdit eden bir durumun ortaya çıkması halinde, boğazları savaş gemilerine kapatabilme yetkisine sahiptir. Bu sebeplerden dolayı boğazlar, Türkiye için hem stratejik, hem siyasi, hem de ekonomik bir öneme sahiptir.

İstanbul Boğazı üzerinde kurulu olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri, Asya ülkeleri ile Avrupa ülkeleri arasındaki bağlantıyı sağlar. Bir çok Orta Doğu ve Asya ülkeleri, Avrupa ülkeleriyle ticari ilişkiler kurmak için boğazlarda bulunan köprüleri kullanırlar. Bu da ekonomik açıdan Türkiye’ye fayda sağlar. İstanbul Boğazı, dünya üzerinde bulunan diğer boğazlardan farklıdır, çünkü İstanbul Boğazı, Asya ve Avrupa kıtalarının arasındaki sınırı belirler. İstanbul Boğazı’ndan başlayıp Marmara Denizine açılan ve sonra Çanakkale Boğazı’nda son bulan deniz yolu, ”Türk Boğazları” olarak adlandırılır.

Türk Boğazları’nın önemi, Türkiye’nin bulunduğu bölgenin haritasına bakıldığında daha net bir şekilde ortaya çıkar. Karadenizde kıyısı bulunan Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Kırım gibi ülkelerin deniz yoluyla dünyaya açılabilmeleri için boğazları kullanmaları gerekir. Yine Türkiye’nin doğusunda bulunan Hazar Denizi’ni çevreleyen ülkeler de, ürettikleri petrol, doğalgaz gibi ürünleri Avrupa ülkelerine ulaştırmak için de en güvenli yol olan Türk Boğazları’nı kullanırlar. Bu sebeple hem Karadeniz, hem de Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkeler için boğazlar, büyük önem teşkil etmektedir ve boğazların ticari değeri de her gün artmaktadır. Günümüzde, boğazlardan bir yılda geçen gemi sayısının 50.000 civarında olduğu bilinmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Yakup dedi ki:

  İstanbul boğazlarının ülkemiz için önemi lazım bana sadece.

 2. adfghjklş dedi ki:

  bence gayet iyi ama acık konuşmak gerekirse isime yaramadı çünkü aradığım bu değildi ama yine de teşekkürler

 3. Anonim dedi ki:

  Teşekürler ödevi yaptığım için?

 4. Muhammed dedi ki:

  İyiydi odevimi yapacak kadar bilgi vardı

 5. Hayat dedi ki:

  Pek açıklayıcı bilgilerin içeriğini düşünüyorum Sağolun

 6. mehtap dedi ki:

  şimdi oldu işte ödevi ararken hazırını buldum teşekkürler.

Yorum Yaz