Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

İşletme Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve İşletme Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İşletme Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

İşletme Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

İşletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadrolar arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapılır. Kamu İktisadi teşekkürlere bağlı büyük işletmelerde özel sektörün büyük fabrikalarında üretim faaliyetleri ile işletme faliyetlerinin koordinasyonunu sağlamaya yönelik olarak çalışılabilir.

Programın Amacı: İşletme mühendisliği programı, işletmelerin teknik kadroları ile sosyal bilimler eğitimi görmüş işletmeci kadroları arasındaki bağı kurabilecek yönetim elemanları yetiştirme amacına yönelik eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İşletme mühendisliği programında matematik, fizik, kimya gibi temel fen bilimleri dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise öğrenciler istatistik, bilgisayar programcılığı, ekonomi, maliye, hukuk, sosyal psikoloji vb. alanlara ilişkin dersleri alırlar. Okutulan derslerin yüzde 36’sı temel mühendislik,yüzde 25’i işletmecilik ve yüzde 20’si sayısal derslerdir. Öğrenciler, ayrıca bir kamu veya özel sektör işletmesinde, 6 hafta üretim bölümlerinde, 6 hafta idari bölümlerde olmak üzere toplam 12 haftalık staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler: İşletme mühendisliği bölümüne girebilmek ve bu bölümde başarılı olabilmek için bir öğrencinin üstün bir genel akademik yeteneğin yanı sıra, özellikle sayısal düşünme yeteneğine sahip, matematik, fizik, kimya gibi temel fen, sosyoloji ve psikoloji gibi sosyal bilim derslerinde başarılı olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: İşletme mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciye “İşletme Mühendisi” ünvanı verilir. İşletme mühendisi fabrikalarda üretim faaliyetleri ile ürünün pazarlanması ve maliyetin hesaplanması gibi işletme faaliyetleri arasındaki eşgüdümü sağlar; üretimin planlanması için malzeme, insan gücü, para ve zamanın en ekonomik biçimde kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapar. İşletme mühendisi gerek fabrikalardaki üretim faaliyetleri, gerek bürolardaki öteki işletme faaliyetleri alanlarında çalışarak, sadece sosyal bilim ya da sadece mühendislik eğitimi görmüş kadrolar arasında iletişimi sağlayarak bu kadroların bir tür ara kesitini oluşturur. İşletme mühendisi, bir işletmeciye oranla çok daha fazla sayısal yöntemler kullanır; bir endüstri mühendisine göre ise işletmenin para ve insan yönetimine çok daha fazla katkıda bulunur.

Çalışma Alanları: İşletme mühendisliği Türkiye’de giderek aranan bir meslek olma yolundadır. Ülkemiz hızlı bir sanayileşme süreci içindedir. Bu süreç işletme mühendisi ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Özellikle kamu iktisadi teşekküllerine bağlı büyük işletmelerde, özel sektörün büyük fabrikalarında üretim faaliyetleriyle işletme faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlayan işletme mühendislerine gelecekte duyulan gereksinme daha da artacaktır. Bu nedenle, mezunların iş bulma olanakları oldukça geniştir.

İşletme Mühendisliği Nedir, İşletme Mühendisliği Ne İş Yapar, İşletme Mühendisliği Maaşları, İşletme Mühendisliği İş İmkanları, İşletme Mühendisliği İş Çalışma Alanları, İşletme Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, İşletme Mühendisliği Bölümünün Geleceği, İşletme Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, İşletme Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, İşletme Mühendisliği Tanıtımı, İşletme Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, İşletme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , İşletme Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, İşletme Mühendisliği İş Bulma Durumu

> İşletme Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Recep Kurtuluş dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, youtube kanalımızda bölümlerle ilgili video çekiyoruz. Bu linkten de jeoloji mühendisliğine ulaşabilirsiniz 😏😏https://www.youtube.com/watch?v=LIwnIb_WjcQBöl

 2. Asad dedi ki:

  İşletme mühendisliği Maaşları ne kadar

 3. banane dedi ki:

  bende bu mesleği istiyorum ama matematiğim iyi değil ama fene acayip ilgim var

 4. adem dedi ki:

  işletme mühendisi ülkemizde özel sektörün kendine özgü anlayışıyla, insanın ilk başta kendini iş verene satması durumuna bağlı işe girme olayıyla bağlantılıdır.Çalışılan firmanın gücüne göre ülkemizde maaşların başlangıcı 3-4 bin-tl gibidir.Zamanla kurumunun içerisindeki başarıya göre çok büyük maaşlara dönmektedir.Kısaca 3 -10 aralığında olabilir.Tecrübeli birisi çok dahada fazlasınıda alabilir.

 5. İLKER dedi ki:

  maaş konusunda bilgi veren olursa sevineceğim.

 6. Oğuzcan dedi ki:

  İşletme Mühendisliğinin maaş ne kadar?

 7. herdem dedi ki:

  peki maaşı ne kadar

 8. ONUR dedi ki:

  Annem bana bir hedef belirlememi söyledi.Benim gözüm de oldukça yükseklerde.İşletme mühendisi olursam ne kadar maaş alırım?

 9. ayıboğan dedi ki:

  Çok teşekkürler faydalı bilgiler , elinize sağlık

Yorum Yaz