İslamiyet İnsanların Maddi ve Manevi Kirlerden Arınmaları İçin Ne Emretmektedir

manevi arınma ile ilgili görsel sonucu

Kur’an-ı Kerim, bizlere pek çok konuda rehber olması için gönderilmiş kutsal kitabımızdır. İnsan, doğası gereği hata yapmaya, günah işlemeye meyilli bir varlıktır. Bizlerin dünyaya gelmesi de bu şekilde Hz. Adem’in yaptığı bir yanlış yüzünden olmuştur. Bizler, hayatımız boyunca yaptığımız yanlış işlerle kendimizi bazen bilerek bazen de farkında olmadan maddi ve manevi anlamda kirletmekteyiz. Ancak Allah, Kur’an-ı Kerim vasıtasıyla bizlere bildirmiştir ki kul hakkı haricinde tövbe edipte aynı günahı bir daha işlemeyen herkesin günahları affolacaktır. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, İslamiyet insanların maddi ve manevi kirlerden arınmaları için ne emretmektedir kısaca sizlere bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

manevi arınma ile ilgili görsel sonucu

İslamiyetin üzerinde durduğu en önemli konulardan bir tanesi de kul hakkıdır. Kul hakkı, maddi bir şekilde olabileceği gibi manevi bir şekilde de olabilmektedir. Bir insanı aldatmak, kandırmak, ona yalan yere vaatler vermek, o kişinin manevi olarak hakkına girmemize neden olabilir. Aynı şekilde maddi olarakta kendimize kazanç sağlamak adına başkalarını aldatırsak kul hakkına girebiliriz.

İnsanların bu tür günahlardan uzak durmaları ve temizliklerini korumaları için akıllarını iyi işlerle meşgul etmeleri gerekmektedir. Maddi kirlerden arınmak için sadaka vermek, zekat vermek, fitre vermek, imkanı olduğunca insanlara maddi yardımda bulunmak bizler için faydalı olabilir. Manevi kirlerimizden ve günahlarımızdan arınmamız için ise namaz kılmamız, oruç tutmamız ve kalbimizi her zaman iyiliklerden, Allah’tan yana tutmamız gerekmektedir.

İslamiyet İnsanların Maddi ve Manevi Kirlerden Arınmaları İçin Ne Emretmektedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.