Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
İslam Dininde Beden Temizliği Neden Önemlidir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

İslam Dininde Beden Temizliği Neden Önemlidir

islamin-temizlige-verdigi-oenmİslam dini insanlara belirli emir ve yasaklar buyururken aynı zamanda da bir takım esaslar üzerine temellendirilmiştir. İslam dininde belirtilen esaslar aynı zamanda insanları zorlamayan ve bununla birlikte insanların doğru, dürüst ve ahlaklı birer kul olabilmesi için konulan esaslardır.

İslami dininin temelinde olan hususlardan birisi de temizliktir. Bu nedenle de kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de “Temizlik imandan gelir.” denmektedir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) yaşadığı hayatı boyunca temizliğe önem vermiştir ve müminleri de bu konuda öğütlerken aynı zamanda insanlara her konuda olduğu gibi temizlik konusunda da örnek bir insan olmuştur.

İslam dininde temel ibadetlerden olan hatta dinin direği olarak nitelendirilen namazın şartlarının başında da abdest almak yani temiz olmak gelmektedir. Çünkü insanlar namazdan önce abdest alırken ellerini, yüzünü, ayaklarını ve enselerini yıkayarak vücutlarını maddi kirlerden temizlerler ve böylece namaz ile Allah’ın huzuruna çıkarken temiz bir beden ile çıkarak ibadetlerini yerine getirirler.

Temizlik, dinimizde sadece ibadetlerden ibaret değildir aynı zamanda İslam dini Müslümanların her zaman gerek vücut gerekse kılık kıyafet temizliğine dikkat etmelerini öğütlemektedir ve Müslümanlara bu bağlamda temizliği emretmektedir. Bu nedenle de insanlar gerek kıyafetlerini ve yaşadıkları yerleri temiz tutarken bir de vücutlarının mahrem yerlerini de temiz tutmakla mükelleftirler. Bu sebepten ötürü insanlar namaz kılacakları zaman namaz kılacakları yerin de temiz olmasına özen gösterirler.

İslam dini aynı zamanda Müslümanların bir takım durumlar sonucunda gusül abdesti almasını da emretmiştir. Bu durumlar dışında ise insanlar haftada en az iki kez banyo yaparak vücutlarını maddi kirden arındırmalıdır. Böylece temizliğe dikkat etmiş olurlar ve temiz birer birey haline gelirler ki bu durum İslam dininin de emrettiği bir husustur.

İslam Dininin Beden Temizliğine Verdiği Önem Hakkındaki Yorumlarınızı Sizler de Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781