Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2021

İşçi Bayramı Nedir – 1 Mayıs Tarihçesi

Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı … Gelin hep birlikte bugünün tarihimizdeki önemine bir göz atalım …. İşçi Bayramı Nedir ? 1 Mayıs İşçi Bayramı Neden Kutlanır ? İşte İşçi Bayramı ve Tarihçesi :

İşçi Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya genelinde kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla baş etme günüdür. Türkiye de dahil dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir.Türkiye’de ilk kez 1923 yılında resmî olarak kutlamalar yapılmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs işçi bayramı resmi tatil ilan edilmiştir.

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar.Chicago(Şikago)’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 1889`da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

1 Mayıs İşçi Bayramı Hakkında Bilgiler Aktardık . İşçi Bayramı Hakkında Yorumlarınızı Bekliyoruz…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mahmut demirkolllllu dedi ki:

  şehir içinde kutlamalara izin verenler pişman olabilirler..bir mayıs sözde törenine aklı olan katılmaz..Gidenler hayat sigortası yaptırsın,telef olursa ailesi zarar görmesin..Bir mayıs gösterilerinde eylem yapan terörist olursa ve her türlü zarar verirse, bu zarar gösteriyi düzenleyen sendika, parti, vb lerine tazmin ettirilmeli. Sorumluluğu almayan olursa gösteriye izin verilmemeli. Esasen bir mayıs bahar bayramıdır. İşçi bayramının bir mayısta kutlanlıması şart mı? Bir mayısta ne kadar çakal varsa törende eyleme girişiyor. işçi bayramının dünya ile birlikte kutlamakta ne fayda var? Her zaman marksistler maocular dinsiz ve ateist hainler pravakasyona girişiyor. Bu sebeble gösterileri şehir dışında yaptırılmalı. Eylemciler kan akıtacaksa birbirini yesin dursun. Çakalllık yapanlar kayda alınmalı ve gereği ağır şekilde yapılmalı. Bu sözde bayramda iyi niyet yoktur. Gezi eylemi gibi ve eski bir mayıslar gibi.. Özellikle her türlü bayrak kullanılmamalı. Bir mayıs türklerle ilgili olmadığı için türk bayrağı olmasada olur. Zaten TC bayrağını taşıyanda numaradan taşıyor ve polis asker taşlıyor.. Eylemciler bu bayramda kuduz gibi gezer sataşır. dikkat etmelidir.işçi bayramında öğrenci ve memur ne işi var??Darbeler mudahaleler bu demokrası düşmanları yüzündendir

 2. yalçın dedi ki:

  Dünyadaki işçinin haksızlığa uğramasından türkiyedeki işçiye ne ? Bu sosyalizm bayramından bize ne ?Zeka özürlü,uşak ruhlu insanların peşinden gitmeğe paydos!…

 3. berrak dedi ki:

  1 mayıs işçi bayramı tüm emekçilere kutlu olsun.

 4. hilal dedi ki:

  bence çok güzel daha fazla yaz sana

Yorum Yaz