Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

İnsanların Kaya Sığınaklarını Yerleşim Yeri Seçmelerinin Nedenleri

Bilgi İnsanların Kaya Sığınaklarını Yerleşim Yeri Seçmelerinin Nedenleri

İlk çağlarda insanlar kaya sığınaklarında yaşamışlar, yabani ot ve avladıkları hayvanlarla beslenmişlerdir. İnsanoğlu tarih boyunca vahşi hayvanlardan, çok sıcak ve çok soğuk havalardan korunmak için kendine üstü ve etrafı kapalı güvenli yuvalar aramıştır. O zamanlar çevrede buldukları en güvenli mekanlar tam da onların istediği gibi kapalı ve güvenli olan kaya sığınaklarıydı.

İleride insanlar hazır kaya sığınaklarının yanında kayaları delecek aletler de geliştirerek bunlarla kayaları ovup kendilerine yeni yuvalar yapmaya başladı. Özellikle Kapadokya’da volkan tüflerinin kolayca ovularak şekil vermeye müsait olması burayı Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri haline getirdi. Bu bölgedeki kayaların yazın serin kışın sıcak havayı içeride tutması, yani doğal bir ısı yalıtım sistemine sahip olması insanlar için cezbedici bir özellik olmuştur.

Ayrıca insanlar doğal ısı yalıtımına sahip bu mekanlarda yiyeceklerini de uzun süre saklama imkanı bulmuşlardır. Hatta bugün bile Kapadokya yerlileri, meyve sebzelerini bu kaya oyuklarında saklamayı tercih ediyorlar.

Bu dönemde insanlar avladıkları hayvanların etinden yiyecek, derisinden de giyecek üreterek yararlanıyordu. Ayrıca bazı kalın derili hayvanların derilerini de kendilerine giyecek olarak dikip soğuk havalardan korunmuş oluyorlardı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz