Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

İnsanların Hangi Davranışları Çevre Kirliliğine Neden Olmaktadır

İnsanların Hangi Davranışları Çevre Kirliliğine Neden Olmaktadır hakkında bilgi kısaca.

Tüm canlılar çevre kirliliğinden etkilenmektedir. Buna sadece insanlar dahil değildir. Çevre kirliliği kalıcı veya geçici olabilir. Geçici kirlilikler doğal kirliliklerdir. Örneğin hayvan pislikleri buna dahildir. Bu kısımda insanların payı diğerine göre daha azdır. Geçici kirlilik doğal bir süreç olarak doğa içerisinde bir süre sonra kendiliğinden yok olurken kalıcı kirlilik doğaya ait olmayan maddelerden ileri gelir ve bunlar doğaya karışarak sürekli bir kirlilik yaratır. Bu maddeler genelde petrol ürünleri, poşetler ve plastiklerdir. Bunlar binlerce yıl boyunca yok olmamaktadır. Tarım ilaçları, deterjan ve radyasyon da bu tür kirliliğe ait başka atıklardır.

Su ve toprak kirliliği yiyecekler ile vücudumuza girer ve tifo, tifüs, dizanteri gibi hastalıklara, hatta sarılığa neden olarak organlarımıza zarar verir. Hava kirliliği ise direk olarak ciğerlerimize girer ve solunum yolu hastalıklarından kansere kadar kötü sonuçlar doğurabilir.

Her sene 13 milyon insanın stres, sağlıksız çevre ve trafik sebebiyle yaşamını kaybettiği Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklananlar arasında. Çevre koşulları iyileştirilirse bu ölümler azaltılabilir. Az gelişmiş ülkeler bu ölümlere daha çok sahne olmaktadır. Az gelişmiş ülkelerdeki çevre kirliliği insanların düşük hayat standartlarına sahip olmasına neden oluyor.

Cevre_Kir

İnsanların Hangi Davranışları Doğal Çevreye Zarar Vermektedir Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. esra dedi ki:

    elinize sağlık diyorum ve ödev kısa harika olmuş diyerek 100 puan veriyorum, okulun en güzel kızı olarak ben bile beğendim, o kadar yani. beğenmeyenlerin aklıyla zoru vardır. :)

Yorum Yaz