İnsanın Allah’a Karşı Sorumlulukları Nelerdir

sabah_namazinin_onemi_nedir_h2243Yeryüzünü, yeryüzündeki her şeyi kısacası kainatı yaratan tek güç Allah’tır ve bu nedenle de kainatın sahibi Allah’tır ve ondan başka kimse yeryüzünün sahibi değildir. Dolayısıyla insanlar da Allah tarafından yaratılan varlıklardır.

Allah, insanları yarattıktan sonra aynı zamanda onlara akıl ve irade de vermiştir ve bu özellikler insanları diğer varlıklardan ayıran en önemli özellikler olmuştur. Bununla birlikte insanlar Allah’ın vermiş olduğu akıl ile beslenmek için tarım yapmayı ve avlanmayı öğrenirken aynı zamanda da insanlar hayvanlar sayeinde giyinme ihtiyaçlarını da karşılamaya başlamışlardır. Bu nedenle de insanların Allah’a karşı minnet duymaları ve ona karşı olan görevlerini yerine getirmeleri en büyük görevleridir.

Allah, insanları hem gözetir ve kollar aynı zamanda insanlara faydalı olacak ve insanların doğru ve ahlaklı birer insan olması için onlara bir takım emir ve yasaklar belirtmiştir.

İnsanın Allah’a Karşı Sorumlulukları Nelerdir?

 • Öncelikle insan Allah’ın varlığını ve birliğini kabul ederek onun varlığına ve tek olduğuna inanmalıdır.
 • Allah’ın emirlerini yerine getirmeli ve yasaklarına uymalıdır.
 • İnsanlar yeryüzünde bulunan diğer canlılara zarar vermemelidir çünkü onlara zarar vermek aynı zamanda insanların günaha girmesine neden olacaktır.
 • Domuz, insanlar için haram bir yiyecektir. Bu nedenle de insanlar domuz eti gibi yasak ve haram olan şeyleri yememelidir.
 • İnsanlar allah’a ibadet etmeli ve böylece Allah’ın rızasını kazanmaya çalışmalıdır.
 • İyilikler ve hayırlar işleyerek sevap kazanarak Allah’ın rızasını kazanmalıdırlar.
 • İnsanlar peygamber efendimizi örnek almalı ve onun gibi örnek bir insan olmak için çalışmalıdırlar.
 • İnsanları ve yeryüzündeki diğer her şeyi allah’ın yarattığına inanmalıdırlar.

İnsanın Allah’a Karşı Ne Gibi Görevleri Vardır Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

18 yorum

 1. öğretmenimiz çok beğendi, İnsanın Allah’a Karşı Sorumlulukları Nelerdir süper yazılmış, artı olarak belirteyim kıskanmayın ama sınıfın en çalışkan kızıyım ben.

 2. merhaba arkadaşlar ben şüheda okumuşuyum size tanıtmak istedim daha sonra benim internet ödevim var şuan müsait değilim yapıyorum soru şu:allahın sorumluluklarını karşı nelerdir?

  • Allahın sorumlukları derken ?
   Allahın sorumlulukları yoktur
   Bizim Allah akarşı sorumluluklarımız vardır.😇😇😇
   Bu arada isimlerimiz aynıymış👍

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.