İnsan Vücudunda Hangi Vitaminler Bulunur

İnsan vücudundaki tüm organ ve yapıların her biri kendi görevlerini yerine getirirken aynı zamanda da birbirleri ile etkileşim halindedirler ve bu nedenle de insan vücudu muhteşem bir yapıdır çünkü her organ ve yapı kendi görevini yerine getiriyor olsa dahi bir organ veya yapının görevini yapamaz haline gelmesi tüm vücut yapısını olumsuz yönde etkileyecektir.

b-vitamini-hangi-besinlerde-bulunurVücudumuzda bulunan organ ve yapılar görevlerini yerine getirirken bir çok vitamin ve minerallere ihtiyaç duymaktadır bu nedenle de insan vücudunda bir çok mineral ve vitamin yer almaktadır. Bu yazımızda insan vücudunda hangi vitaminler vardır kısaca sizlere bilgiler aktaracağız.

İnsan vücudunda bulunan vitaminlerin bazıları depa edilebilir ancak bazı vitaminler insan vücudunda depolanamaz. İnsan vücudunda depolanan vitaminler genel olarak karaciğer hücrelerinde ve az oranda da diğer hücrelerde depolanırlar. Örneğin; A vitamini karaciğerde depolanır ve hiç vitamin takviyesi yapılmayan bir insan vücudunda 5 ile 10 ay arasında vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Bununla birlikte vücutta depolanan D vitamini de vücuda vitamin alınmayan bir insan vücuduna 2 il 4 ay arasında vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

Yağda çözünme özelliği gösteren A, D, E ve K vitaminleri aynı zamanda insan vücudunda depo edilenbilen vitaminlerdir. Ancak saydğımız vitaminler dışındaki vitaminler olan B ve C vitaminleri suda çözünür fakat insan vücudunda depolanamaz. Bu nedenle de B ve C vitaminleri günlük oalrak insan vücudunun ihtiyacı kadar alınmak zorundadır.

İnsan Vücudunda Hangi Vitaminler Sentezlenir Konulu Yazımız Hakkındaki Sorularınızı ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.