Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

İnfak Tevazu ve İsraf Kelimelerinin Anlamlarını Sözlükten Öğreniniz

Dinimiz, birçok güzel ahlak davranışlarını desteklemekte, kimi insan ilişkilerine ve topluma yararı olmayan davranışları ise yasaklamaktadır. Her insan dininin desteklediği ve yasakladığı davranışların anlamlarını bulup öğrenmelidir. Biz de burada size infak, tevazu ve israf kelimelerinin anlamlarını belirteceğiz. İnfak nedir? Tevazu nedir? İsraf nedir? Bu soruların cevabını ve çok daha fazlasını sizin için hazırlamış olduğumuz İnfak Tevazu ve İsraf Kelimelerinin Anlamlarını Sözlükten Öğreniniz adlı yazımız sayesinde öğrenebileceksiniz.

İlk başta infak kelimesinin anlamını açıklayacak olursak, temel ihtiyaçlarını karşılamaya gücü yetmeyen insanlar için yapılan temel yardımlar anlamına geldiğini söyleyebiliriz. İnfak kelimesinin sözlük anlamı ise, besleme, nafaka ile geçindirme olmaktadır. Dinimizde, insanlara Allah tarafından verilmiş olan nimetlerin bir kısmı ile infak yapılması buyrulmuştur. Bu durumda insanların gerçek mutluluğa erişecekleri bildirilmiştir. Bu durumun önemi birçok ayet ile de açıklanmaktadır.

Tevazu, dinimizde güzel ahlaklı davranışların arasında bulunan bir davranış biçimidir. Dinimiz  tevazu ahlaki tutumunu ve davranışını insanlara buyurmuştur. Tevazunun sözlük anlamı ise, alçak gönüllü olma ve gösterişsiz olma olarak belirtilmektedir.

İsraf ise dinimizde güzel ahlaklı olan davranışlar içerisinde bulunmayan, bu durumun aksine yasak ve haram olan davranış biçimleri arasında bulunmaktadır. İsraf etmek, parayı, zamanı, besinleri, suyu ve benzeri değerleri gereksiz yere harcamak anlamına gelmektedir. İnsanların gereğinden fazla tüketim yapmamaları ve gereksiz yere sahip olunan bu önemli değerleri harcamamaları hem din açısından, hem toplum açısından, hem de kişinin kendi açısından çok önemlidir.

İnfak Tevazu ve İsraf Kelimelerinin Anlamlarını Sözlükten Öğreniniz Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize İletebilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz