Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

İlk Türk Devletlerinde Ticaret

İlk Türk devletlerinde ticaret yolları hakkında bilgi kısaca, ilk Türk devletlerinde ticaret.

İpek yolu, Kral yolu, Seyir yolu ilk Türk devletlerinin ticaret açısından faydalandığı başlıca ticaret yollarıdır. O çağlarda bir devletin ekonomik olarak gelişebilmesi için bu ticaret yollarına sahip olması büyük avantajdı. İlk Türk devletleri de bu yollar çevresinde ülkelerini kurmuşlardır.

Kral yolu Pers Krallığınca yapılmış bir yoldur. İlk yapılma amacı askerlerin ve ulakların Pers Krallığının geniş toprakları üzerinde bir yerden bir yere ulaştırılmasıdır. Ancak daha sonradan ticari amaçla da kullanılmıştır. Basra körfezi ile İzmir arasındaki bu antik yol ülkemizden de geçmektedir.

Başlarda Irak ve Musul ile İzmir arasında açılan bu yol daha sonradan iki kola ayrılmıştır. Bu kollardan biri İran’a diğeri ise İpek yolu ile birleşerek Çin’e gitmektedir. Bugünkü İran devletinin toprakları zamanında Pers İmparatorluğu’nun başkenti olduğundan yolun bir kolu bu tarafa doğru açılmıştır. Ticari amaçla daha sonradan Türk devletleri tarafınca kullanılmıştır.

Tarihteki en antik ve önemli ticari yol bu yoldur. Avrupa ile Çin arasındaki bu yol bildiğimiz en eski ticaret yolu olup Türkler ile Çinliler arasında çoğu kez savaşa neden olmuştur. Mısır, Avrupa ve Romanya ipek kumaş ihtiyacını bu yol üzerinden Çin’den sağlamakta idi. Bu sebeple yolun adı İpek Yolu olarak kalmıştır. İpek kumaş dışında kağıt, baharat, porselen gibi ürünlerin de ticareti bu yol üzerinden yapılmıştır. Bu sayede ülkeler arasında sadece mal değil kültür alışverişi de yaşanmıştır.

Orta Asya devletleri bağımsızlıklarını elde ettikten sonra bu yol kaybettiği önemi geri kazanmış ve canlılık kazanmıştır.

Osmanlı’nın sıkça faydalandığı baharat yolu ise bu ticaret yolları arasında sayılamaz çünkü ilk Türk devletleri sırasında bu yol hiçbir Türk devletinin himayesi altında değildir.

İlk Türk Devletlerinde Ticaret Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yeliz dedi ki:

    Bilgiler bence dehşet’ül_vahşet😂 hepsi doğru hepsi de işe yarıyor👍 (hadi yine iyiz kaptık 💯’ü 🙌👏👊😋😂

  2. deniz dedi ki:

    Çok iyiydi bana çok yardımı oldu ilk türk devletlerinde ticari hayat ihracat ve ithalat ürünleri için baktım beğendim.

  3. Beyza dedi ki:

    Teşekkürler bu bilgiyi bizimle paylaştığın için

Yorum Yaz