Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

İletişimi Olumlu Etkileyen Faktörler

45451İnsanlar yaradılışları gereği sosyal birer varlıktır yani doğdukları andan itibaren ölecekleri güne kadar yanlarında sürekli birilerine ihtiyaç duyarlar ve onlarla konuşma ihtiyacı hissederler. Herhangi bir duruma sevindiklerinde, üzüldüklerinde sevinçlerini de üzüntülerini de çevrelerindeki insanlarla paylaşmak ve isterler ve onlardan destek olmalarını beklerler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi insanlar sürekli çevrelerindeki insanlarla iletim kurma gereksinimi duyarlar. Bu iletişim süreci farklı etkenler doğrultusunda olumlu ya da olumsuz yönde gelişebilir. İletişim sürecinin olumlu ya da olumsuz olarak yönlenmesi ise bir çok faktöre bağlı bir durumdur. Peki iletişimi olumlu etkileyen faktörler nelerdir?

İnsanlar başta olmak üzere canlı ya da cansız tüm varlıklar iletişim kurmaktadır. İletişim süreci içinde kişi canlılar konuşur kimi canlılar dinler kimi canlılar ise karşılarındaki canlının yerine kendini koyarak yani empati yaparak iletişim sürecine katılırlar.

İletişimi olumlu etkileyen faktörlerin başında karşıdaki kişiyi konuşması bitene kadar kendisini onun yerine koyarak yani empati yaparak dinlemektir. Çünkü dinlemeden hiç bir şey anlaşılamaz ve sağlıklı bir iletişim sürecinde kişi karşısındaki insanı empati kurarak dinlerse bu durumda karşısındaki kişinin aktarmak istediği duygu ve düşünceleri doğru bir şekilde anlayacaktır ve kişinin “ben olsam” diyerek empati kurmasını sağlayarak iletişimi olumlu olarak yönlendirecektir.

Empati kurabilmek iletişim sürecinin en önemli unsurudur. Çünkü empati kuramayan birisi karşısındaki insanı anlayamaz bu nedenle de ona doğru cevaplar verememekle birlikte onun duygu ve düşüncelerini de anlayamaz. Bu nedenle olumlu bir iletişim sürecinde kişi empati kurmalı ve karşısındaki insanı anladığını hissettirerek onu dinlemelidir.

İletişimi olumlu etkileyen bir diğer unsur ise karşısındaki insana gülümsemektir. İletişim sürecinde bir kimsenin gülümsemesi demek karşı tarafındaki insana “senden sıkılmadım, seni anlıyorum” mesajı vermek demektir.

İletişimi Olumlu Etkileyen Davranışlar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz