İklim Değişiklikleri Bitki ve Hayvan Türlerini Nasıl Etkiler

Görsel sonucu

Belirli bir coğrafya üzerinde uzun zaman boyunca yapılan hava durumu analizleri sonucunda o bölgeye ait iklim özelliklerine ulaşılır. Bir bölgenin sahip olduğu iklim tipi, o bölge içerisinde yaşayan canlıların hayatını da doğrudan etkilediği için buralardaki canlı varlıkları da iklim tipine göre şekillenmektedir. Bu sebeptendir ki kutupların dondurucu soğuğunda kutup ayıları yaşarken, ekvatora doğru gelindiğinde bu ayılar yabani ayılar olarak değişebilmektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere iklim değişiklikleri bitki ve hayvan türlerini nasıl etkiler kısaca bilgilendirmeler yapacağız.

Görsel sonucu

İklim şartları, bir yerdeki canlı yaşamı konusunda en büyük belirleyici etkenlerden bir tanesi olmaktadır. Kuşlar, insanlar, hayvanlar sürekli olarak iklim şartlarına göre farklı direnç çeşitleri gösterirler. Bu canlılardan kimisi bulunduğu bölgenin şartlarına uyum sağlayabilmek adına evrimsi bir değişiklik geçirir, kimisi ise yaşam şartlarının kendisine daha uygun olduğu bölgelere doğru harekete geçer.

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada ülkesi gibi olduğu için ülke içerisinde pek çok farklı iklim çeşidi görülür. Deniz kıyıları nemli, yağışlı bir havaya sahip olduğundan dolayı buralarda ormanlık alan da çoktur. Orman alanlarının içerisinde ise farklı türlere ait pek çok canlıya rastlayabiliriz. İçlere doğru gelindikçe, bitki örtüsü seyrelir ve daha kurak bir coğrafyaya varılır. Değişen hava koşulları bölgedeki bitki örtüsünün değişmesine, bölgede raslanan hayvan çeşitlerinin farklılık göstermesine ve bu bölgede bulunan insanların kültürel özelliklerinin de farklılaşmasına neden olur.

İklim Değişiklikleri Bitki ve Hayvan Türlerini Nasıl Etkiler Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.