Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

İkizler Neden Birbirine Benzemez

fft20_mf5868679Günümüze bazı insanlar ikiz bebekler dünyaya getirebilmektedir. İkiz bebekler dünyaya getiren kişilerin genlerinde yani akrabalarında ya da sülalelerinde ikiz olması bu durumu daha da kuvvetle muhtemel hale getiren durumların başında gelmektedir.

Nadir de olsa bazı ikizler birbirlerine tıpa tıp benzemektedir ancak bu durum son derece az görülen bir durumdur. Çünkü tıpa tıp birbirine benzeyen ikizlere “Tek yumurta ikizleri” denilmektedir. Bu ikizlerin yanı sıra bir de ikiz olduğu halde birbirine benzemeyen ikizler vardır ki bu durum oldukça yaygın bir durumdur. Peki çoğu zaman ikizler neden birbirine benzemez?

Çocuk meydana geleceği zaman bu bebeğin kromozomları sadece anneden ya da sadece babadan gelmemektedir. Hem annesinden hem de babasından kromozom örneği alan bebeklerde oluşan bu yeni kromozomlar aynı zamanda da oluşan bu yeni bireylerin DNA yapısını meydana getirmektedir. Her ne kadar oluşan ikiz bireylerin birebir aynı olması beklense de bu durum oldukça düşük bir ihtimaldir. Çünkü yeni bireyler yukarıda da belirttiğimiz gibi kromozomlarını hem annelerinden hem de babalarından alırlar.

DNA üzerinde bir çok araştırma yapan bilim adamları anneden ve babadan alınan kromozomun birleşerek X isimli kromozomu meydana getirdiğini saptamışlardır. İki kısımdan meydana gelen bu kromozomlar aynı zamanda birbirine sarılı olan merdiven şeklini andıran DNA yapısını meydana getirir. Kromozomların birleşme koşul ve durumlarına göre kromozomlar XY ya da XX şeklinde oluşabilir. Bu durumda da yeni birey ya da bireyler kız ya da erkek cinsiyette dünyaya gelir.

Kısacası; yukarıda da açıkladığımız gibi ikizlerin birbirlerine tamamen benzememesinin temel nedeni hem anneden hem de babadan kromozom örnekleri almalarıdır.

İkizler Neden Birbirine Benzemez Konusundaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Sizler de Yorum Kısmından Bize Hemen Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz