Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

İffet Nedir

İffet Nedir

İffet ne demek ? Fıkıh dilinde haramdan uzak durma anlamına gelir. Kişiyi maddi hazlardan uzak tutan erdemdir. Kur’an’da iffet kelimesi geçmese de iffetli davranmayı öven ve iffetli olmamızı isteyen ayetler bulunmaktadır.

Bekar olanların evlenme imkanı buluncaya kadar iffetli davranmaları emredilir, peygamberimiz bir hadisinde: Allah yoksul olmasına rağmen iffetini korumak için uğraşan kulunu sever.” demiştir.

İnsanın hazcılıktan, aşırı zevkten uzak durması için güçlü bir iradeye ve iffet kavramının önemine haiz olması gerekir. Bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Yani insan iffetli davranışını elinde olmayan nedenlerden dolayı icra ediyorsa bu onun iffetli olduğunu göstermez. (korkaklık, cahillik, bedensel sorunlar gibi nedenler)

İnsanın farz ibadetlerini yerine getirmesi tek başına Müslümanlığı doğru yaşaması için yeterli değildir. Bunun yanı sıra iyi ve güzel davranışlarda bulunması, haya ve iffet bilincine sahip olarak hareket etmesi ve erdemli davranması gerekir. Günah işlememek için önce günahtan uzak durmak gerekir. Bu da iffetle mümkündür.

Peygamberimiz “Her kim ağzına ve cinsel isteklerine gem vurursa ben de onun cennete girmesine kefil olurum.” demiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz