Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

İdrar Kesesinin Görevi

idrar-torbalari-3923Vücudumuzda bir çok organ bulunmaktadır ve bu organların her birinin farklı görevi olmakla birlikte aynı zamanda da birbirleri ile düzenli ve sistemli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde bu organlardan birisi işlevini yerine getiremediği zaman bu aksaklıklar diğer organların da işlevlerini yerine getirememesine neden olacaktır ve vücut bu durumdan olumsuz olarak etkilenecektir.

Vücudumuzda önemli olan organlarımızdan birisi de idrar kesesidir. Peki idrar kesesinin görevi nedir?

Böbreklerin kanı süzerek vücut dışına atmak için biriktirdiği idrarın biriktirdiği torba biçimindeki yapıya “İdrar kesesi” adı verilmektedir. Yani bir başka tanımla idrar kesesi; böbreklerin biriktirip taşıdığı idrarın vücuttan çıkış yapacağı yerdir.

İdrar kesesinin diğer adı “mesane”dir. İdrar kesesinde ya da diğer adı ile mesanede idrar anüstan çıkmadan önce bekletilir. Belirli bir oranı dolduğunda ise vücutta tuvalete girme isteği oluşur.

İdrar kesesi karın boşluğunun hemen alt bölümünde bulunmaktadır. İdrar kesesinin temel görevi; böbrekler süzme ve ayrıştırma görevlerini tamamladıktan sonra atığı yani idrarı toplamasıdır. İdrar kesesinde toplama biriktirme işlemi tamamlandıktan sonra kaslar genişlemeye başlar ve bir zaman sonra da vücutta idrarı dışarı atma isteği meydana gelir.

İdrar kesesinde toplanan idrar, üreterler tarafından iletilir ve bu biriktirilen idrar, üretra tarafından vücut dışına atılır. Bu nedenle de vücuttan idrarın atıldığı yer olan bu organın bakımının doğru yapılması ve sağlıklı olması son derece önemli bir durumdur. İdrar kesesinin sağlıklı olmasının temeli ise; idrar hissi geldiğinde vakit kaybetmeden dışarı atılmalıdır. Çünkü idrarın çok fazla idrar kesesinde tutulması idrar kesesine oldukça büyük zarar vermektedir.

İdrar Kesesinin Görevi Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Murtaza dedi ki:

    Güzelmiş İdrar Kesesinin Görevleri maddeler halinde olması işime yaradı.

Yorum Yaz