İçki İçilen Ortamda Bulunmak Günah Mıdır

İslâmiyet, insanlara pek çok konuda yol göstererek insanların iyiyi, doğruyu hayatlarına çizgi almalarını istemiştir. Bununla birlikte Kur’an-ı Kerim aracılığı ile bizlere bildirilen kötülüklerden de uzak durmamız, bizlerin ruhunun temiz kalması ve Allah’ın düşüncesinin hafızalarımızdan kaybolmaması açısından önem arz etmektedir. Dinimiz, insanlardan zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarını istemiştir. Bu kötü alışkanlıklar, bedenimize zarar verdiği gibi aynı zamanda ruhumuzu ve zihnimizi de kirletmekte ve bizleri hayata karşı güçsüz, bulunduğu halden memnuniyetsiz insanlar haline getirmektedir.

İçki içmek, İslâm dinine göre haram kılınmış bir davranıştır. Ancak bununla birlikte demokratik bir toplumda yaşadığımız için, insanların bu hakkına da saygı duymamız gerekmektedir. Herkes, bir başkasına zarar vermediği takdirde dilediği şekilde yaşamakta özgürdür. Bu sebepten dolayı kimi zaman, hayatını İslâm dininin gerektirdiği gibi yaşamayı arzu eden kimselerle, içki içmek gibi kötü alışkanlıklara sahip insanlar bir arada bulunabilmektedir. Peki böyle bir insanın, içki içilen bir ortamda bulunması günah mıdır?

Hayatını Kur’an-ı Kerim’in buyurduğu gibi yaşamayı arzu eden kimselerin, içki içilen ortamda bulunmaları uygun bir davranış değildir. Çünkü kişi, kimlerle arkadaşlık ederse zaman içerisinde onlara benzer ve içki içmek gibi bir alışkanlık kazanabilir. Ancak uygun olmaması ile birlikte bu durum, günah bir durum değildir. Yine de toplumun örnek aldığı bazı âlimleri düşünürsek, bu tür insanların bu ortamlarda bulunmaları, yanlış anlaşılmalara yol açabileceğinden bu insanların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.

İçki İçilen Ortamda Bulunmak Günah Mıdır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. Bizim mahallede murat abi var arkadaşlarıyla beraber oturmaya gidiyorlar ve arkadaşları içki içiyor kendi nargile içiyorum diyip kendini aklamaya çalışıyor ama ne kadar doğru bilemeyiz murat abi günaha girmişmidir girdiyse nasıl girmişti açılayınız?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.