Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Temmuz 2021

Hz Muhammedin Kısaca Hayatı

Hz Muhammedin kısaca hayatı video hakkında bilgi özet, Hz Muhammedin kısaca hayatı

İslam dininin son peygamberi Hz. Muhammed Mustafa 571 yılında Mekke’de doğdu. Soyu eski Mekke kabilesi Kureyş’in Haşimoğulları koluna dayanır. Babası Abdullah, o daha dünyaya gelmeden önce vefat etmiştir. Annesi Amine’yi ise 6 yaşındayken kaybetmiştir. Yani bu mübarek insan 6 yaşındayken hayatın en acı yüzlerini görmüş, öksüz ve yetim kalmıştır. Peygamber olmadan önce daha çok gençken dahi insanlar onu doğruluğu, dürüstlüğü, çalışkanlığı, terbiyesi ile tanımıştır. Mekke’de onu daha genç yaşlardayken bile herkes takdir etmiş ve sevmiştir. O dönemde halkın çoğunluğu putlara tapardı. Hz. Muhammed peygamber olmadan önce de putlara tapmadığı için bazı insanlar onu sevmediği de görülmüştür. Dürüstlüğü ve düzgün ahlaklı olması nedeniyle Mekke’de ona Türkçe’si dürüst Muhammed olan Muhammed-ül emin derlerdi.

Dönem dönem ticaretle uğraşan Hz. Muhammed, yine ticaret yapan bir kadınla evlendi. Bu kadın Hz. Hatice idi ve Kureyş’in en zengin ailelerinden birine mensuptu. Hz. Muhammed ve Hz. Hatice bir süre daha birlikte ticaret yaptılar. Ayrıca Hz. Muhammed’in ne kadar dürüst olduğuna dair örnek bir olay da o dönemde yaşanmıştır. Kabe’de onarıma gidilmeye karar verilmiş ve süreç boyunca anlaşamayan kabileler olmuştur. Bu kabileler Hz. Muhammed’in doğruyu söyleyeceğini ve adil olacağını düşünerek Hz. Muhammed’e gitmişlerdir ve araları düzelmiştir. Bu kabilelerin anlaşmazlığa düşünce Hz. Muhammed’e gitmesi de Hz. Muhammed’e o dönemde ne kadar güvenildiğini göstermektedir.

Putlara tapılan bir dönemde Hz. Muhammed tek tanrılı bir dine inanmıştır. Zaman zaman Hira mağarasında bazı şeyleri düşünmek için bulunan peygamberimiz, Ramazan ayının 27.gecesi 610 yılında,40 yaşındayken peygamber olmuştur. Peygamberlik mertebesine ulaşması da Cebrail’in bu gecede ilk vahyi Allah’tan indirmesiyle olmuştur.

Peygamberliğe erince bunu çevresine yaymak, insanları kendine inandırmak hiç de kolay olmamıştır. Hayatının en zor dönemlerini bu noktada geçirmiştir ve ona inananlarla birlikte zulüm görmüştür. Pek çok insan onunla alay etmişse de onun peygamberliğine ve Allah’a ilk inananlar Hz. Hatice, Hz. Ali, Hz. Ebubekir ve Hz. Zeyd olmuştur. Bu kişiler ilk Müslümanlar olarak anılır.

İslamiyet teker teker yayıldıkça daha fazla insan inanmaya başlamış ve Hz. Muhammed’in yanında yer almışlardır. İslamiyet’in yayılmasının hızlanmasıyla, Müslümanların bastırılabilmesi için daha çok zulüm yapılmıştır. Hz. Muhammed de bu zulümler üstüne Medine’ye göç etme kararı almıştır. Müslümanların çoğu Medine’ye göç etmiştir. Mekke’deki Müslüman olmayan halk da orada kalan bir kısım Müslüman halk ile ilişkisini kesmiştir. Medine’ye göç edildikten sonra da Müslümanlığı yaymak için büyük uğraşlar veren son peygamber, uğraşları ile İslamiye’i büyük bir hızla yaymayı başarmıştır. İslamiyet adına yapılan birçok savaşta İslam ordusu varını yoğunu ortaya koymuş ve on binlerce Müslüman ölmüş, şehit olmuştur.

Medine’ye hicretin 10. yılında Hz Muhammed Mekke’ye bir ziyarette bulunmuştur. Asıl amacı Hac yapmak olan Hz. Muhammed burada bir konuşma yapmış ve bu konuşmaya Veda Hutbesi adı verilmiştir. Veda Hutbesi Müslümanlar için son öğüt niteliğindedir ve birçok yönden soru işaretlerini ortadan kaldıracak nitelikte bir konuşmadır. Veda Hutbesinden sonraki dönemde de Medine’de 8 Haziran günü 63 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Hz Muhammedin Kısaca Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz