Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

Hz. Muhammed’i Güvenilir Yapan Özellikler Nelerdir

O İnsanı Güvenilir Yapan Özellikler Nelerdir? Sizce Bir İnsanı Güvenilir Kılan Özellikler Nelerdir?

Hz. Muhammed Güvenilir Bir İnsandı

Yukarıda adı geçen “güvenilir insan” Hz. Muhammed (S.A.V)’dir.

Peygamberimizi güvenilir kılan özellikler nelerdir?

Özü ve sözüyle bir insandı. Kimsenin ondan zarar görmeyeceğini bilirlerdi. Verdiği sözleri tam vaktinde yerine getirirdi. Kimseye yalan söylemezdi. İşte bu yüzden ona “Emin” demişlerdi.

Size göre bir insanı güvenilir yapan özellikler nelerdir?

Öncelikle yalan söylememesi, her sözünde dürüst olması, güvenilir olması, verdiği sözleri yerine getirmesi, tarafsız düşünebilmesi bir insanı güvenilir yapan en önemli özelliklerdir.

Herkesin sevdiği bir insandı. Onunla konuşan çok mutlu olurdu. Çevresinde “Emin” olarak bilinirdi. Kimseye yalan söylemezdi. Kanlı bıçaklı insanlar, kabileler bile bir anlaşmazlık yaşadıklarında onun hakemliğine sonsuz güven duyardı. Yine iki kabile Kabe’nin onarımı sırasında bir anlaşmazlığa düşmüş, bunun üzerine Kabe kapısından ilk gireni hakem seçerek sorunu çözmeye karar vermişlerdi. O gün Kabe kapısından ilk Hz. Muhammed girmişti. Onun gören kabile üyeleri çok sevinmiş ve “O, güvenilir bir insandır. Bizim sorunumuzu en iyi o çözebilir.” demişlerdi. Peygamberimiz önce bir örtü getirmelerini istemiş, örtüyü yere serip kutsal taşı da örtünün üstüne koymuştu. Taş yüzünden tartışan iki kabile üyesini örtünün uçlarından tutturarak taşı yerine yerleştirmelerini sağlamıştı. Bu sayede herkesi mutlu eden ve kimseyi kırmayan bir yöntemle sorunu çözmüş oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz