Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2021

Hz. Adem Hayatı Kısaca Özet

İlk insan olarak kabul edilen Hz. Adem, günümüzde mitolojik bir hikayeden ibarettir. İnsanların zihninde, kutsal kitapların da desteğiyle günümüze kadar geldiyse de, hiç kimsenin onun varlığı hakkında kesin bir bilgisi yoktur. Ancak yine de Hz. Adem, ilk insan olarak kabul edilir ve insanların ”Neden dünyaya geldik?” sorusunu cevaplama konusunda faydalı olmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda sizlere Hz. Adem hayatı kısaca özet anlatacağız.

Hz. Adem’in varlığı, tek tanrılı dinlerin kitapları olan kutsal kitaplarda geçmektedir. İnsanın Allah’ın huzurundan kovuluşunu, işlediği ilk günahı ve dünyaya düşüşünü anlatan bir hikayedir. İncil, Tevrat, Kur’an-ı Kerim gibi çeşitli kutsal kitaplarda bu yaratılış öyküsünün çeşitli versiyonları bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere bunlar arasından Kur’an-ı Kerim içerisinde geçen bilgilerden bahsedeceğiz.

Hz. Adem, Allah’ın kendi ruhundan üfleyerek yarattığı ilk insandır. Hz. Adem öncesinde ise çeşitli melekler, şeytanlar varlıklarını sürdürüyorlardı. Allah, Hz. Adem’i yarattıktan sonra önceden yaratmış olduğu tüm varlıklara, kendi yarattığı Hz. Adem’e secde etmeleri konusunda emirde bulunmuştur. Diğer tüm varlıklar, Allah’ın kudretine ve gücüne gösterdikleri saygıdan dolayı Hz. Adem’e secde etmişlerdir. Ancak şeytan, kibirine karşı koyamadığı için burada ilk günahı işlemiştir. Şeytan, kendisinin nurdan yaratıldığını, Adem’in ise topraktan yaratıldığını söyleyerek onun üzerinde üstünlük iddia etmiştir. Bununla birlikte cennetten kovulan şeytan, kendisinin hayatını Hz. Adem’i kandırarak Allah yolundan saptırmaya adamıştır.

Cennet ile bahşedilen Adem’e Allah, bir de eş göndermiştir. Eşinin adı da Havva olmuştur. Allah, Adem ve Havva’ya cennetteki her türlü imkandan faydalanabileceklerini söylemiş, ancak bir ağacın meyvesine kesinlikle dokunmamaları gerektiğini söylemiştir. Şeytan, bu durumu bildiği için Adem’i zayıf yerinden yakalamıştır ve onun yasaklı bu meyveyi yiyerek cennetten kovulmasına, dolayısıyla İnsan ırkının cennetten düşürülerek dünyaya indirilmesine yol açmıştır.

Hz. Adem Hayatı Kısaca Özet Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hazal dedi ki:

  Ben okudum kısalttım

 2. Meryem dedi ki:

  Çok kısa

 3. Tuba dedi ki:

  Keske birazdaha kisa olsaydi

 4. Anonim dedi ki:

  Allahtan kısaymıs

 5. Anonim dedi ki:

  Aman dayımın oğlu zaten yazılmış iki sayfa😅😰🙀

 6. Muhammed Fatih yıldız dedi ki:

  tabi tabi çok kısa

  1. yaren dedi ki:

   aynen okadar kısa ki öğretmen kızacak o derecede

 7. Medine nur ataman dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ödevime bunu yazacam

 8. Sanane karşim ismimdem dedi ki:

  Aşırı derecede kısa ve özet … Keşke cidden kısa yazan bir sayfa bulabilsem burasıda kandırmaca

 9. Anonim dedi ki:

  Bencede çok kisa

 10. Eda dedi ki:

  Keşke soru ve cevapta olsaydı.

 11. gülbahar dedi ki:

  emeği geçenlerin eline sağlık, hz. adem hayatı kısa ve umduğum gibi güzel olmuş teşekkürlerimi iletiyorum sizlere, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

  1. Ecem dedi ki:

   Ben 1 yil once 3. Siniftaydim

   1. Ecel dedi ki:

    Çok teşekkür edarim

 12. Reyhan dedi ki:

  Şeytan nurdan değil ateşten yaratılmıştır.

 13. beril dedi ki:

  çok kısa ama tam aradığım gibi çünkü hz adem hayatı özet aradım.

  1. gülbahar dedi ki:

   BENCEDE ÇOK KISA BUNU BEŞ Sayfaya sığdıramayız

Yorum Yaz