Huzursuz Bacak Sendromu Nedir

Huzursuz bacak sendromu nedir, huzursuz bacak sendromu tedavisi ve belirtileri

Geceleri bacakları ağrıyanlar bilirler, huzursuz bacak sendromu bu hastalığa yakalanmış olan hastaya sabaha kadar uyku yüzü göstermez. Kişi tüm gece bacaklarını hareket ettirme ihtiyacı hisseder. Huzursuz bacak sendromu adı verilen bu hastalığın tanısını bazen doktorlar bile koyamamaktadır. Çünkü hastalığa teşhis koyabilmek sadece hastanın vermiş olduğu bilgiler ile mümkündür.

huzursuz bacak sendromu

Hastalık genellikle romatizma, varis, yorgunluk gibi diğer bacak hastalıkları ile karıştırılıyor. Alanında uzman bir hekimin teşhis koyabilmesi ise hem bu hastalığı çok iyi tanıması hem de hastanın şikayetlerini düzgün bir şekilde anlatabilmesiyle mümkün oluyor.

Hastalığın belirtileri genellikle akşam ve gece saatlerinde ortaya çıkar. Hasta ayakta ve hareket halindeyken belirtiler yok olur. Kişi sürekli bacaklarının uyuştuğundan ve karıncalandığından şikayet eder ve bacaklarına bıçak batar gibi bir ağrısının olduğunu ifade eder. Hastanın geceleri şikayetlerinin arttığını söylemesine rağmen aslında hasta farkında olmasa da gündüzleri de şikayetleri devam etmektedir. Hasta uzun süre aynı pozisyonda oturamamakta, uzun otobüs yolculukları esnasında zorlanmakta, bacaklarını kıvıramamaktadır.

Bu hastalık tedavi edilmediği taktirde iyileşmesinin mümkün olmadığı ve hastayı ömrünün sonuna kadar rahatsız edebileceği belirtiliyor.

Siz de mi Huzursuz Bacak Sendromu Yaşıyorsunuz ? Belirtilerini ve Şikayetlerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

2 yorum

  1. bende buhastalıgın pencesindeyim yalaşık 4 yıldır son on gündür dahada kötüleşti iki bucuk kilo birdenverdim bir yıldır tedavigörüyorum geceleride ğündüzleride zorlanıyorum peksola kullanıyorum ayakta calıştıgım icin yorulduğumzaman uykusuzda kalınca bu hastalığı yüzünden dahada artıyo yeri geldiğinde merdiven cıkmakta zorlanı yorum alternatif olarak sarı kantoron cayı iciyorum şuanda bu yazıyı yazarken bile sürekli hareket ediyorum sosyal hayatımı iş hayatımı fazlasıyla etkiliyo herkese acilşifa diliyorum sizlerin önerice bişey varsa bilmek isterim vildan kaşıkcı adresim

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.