Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Mart 2021

Hürrem Sultanın Türbesi Nerede

Hürrem sultanın türbesi nerede hakkında bilgi kısaca

Hürrem Haseki Sultan ya da Haseki Hürrem Sultan olarak bilinen Osmanlı sultanının doğum adı Alexandra Anastasia La Rossa/Lisowska’dır. Osmanlı ve Avrupa’da tanındığı ismi ise Roxelana’dır. Osmanlı padişahı I.Süleyman’ın nikahlı eşi ve bir sonraki padişah II.Selim’in annesidir. Hürrem Sultan eşi Kanuni Sultan Süleyman’dan 8 yıl önce, 18 Nisan 1558’de 52 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Oğlu II.Selim o öldüğünde daha tahta çıkmamıştır. Süleymaniye Camisi Külliyesi’nin içinde onun adına yapılan türbeye gömülmüştür. Hürrem Sultan’ın ölüm nedeninin sıtma, yüksek ateş ya da kulunç hastalığı olduğu söylentileri bulunmakta. Kanuni Sultan Süleyman ile Edirne’ye ziyarete giden Hürrem Sultan, bu ziyaretin dönüşünde hastalanır ve yataklara düşer. Hasta yatağında çok geçmeden hayatını kaybeder. Hayatının büyük döneminde oğullarının tahta geçmesi için mücadele veren Hürrem Sultan, oğlu II.Selim’in tahta geçtiğini göremez. Süleymaniye Külliyesi İstanbul’un Eminönü ilçesinde yer almaktadır ve külliyenin içinde yer alan türbesi Kanuni Sultan Süleyman’ın isteğiyle 1558 yılında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesi de Hürrem Sultan’ın türbesiyle yan yanadır.

Hürrem Sultan’ın mezarının önündeki taş revaklı olup, önünde dört, arkasında iki sütunla taşınmaktadır. Ayrıca revak düz çatı ile örtülmüştür. Buradaki mukarnas başlıklı sütunlar birbirine sivri kemerle bağlanmıştır ve kilit taşları üzerine rozetler koyulmuştur. Türbenin basık kemerli giriş kapısı üzerinde Kelime-i Tevhid yazan bir kitabe vardır. Mezarın üstünü örten yuvarlak kasnaklı kubbenin üzerinde kabartma ile yazılan ayetler yer almaktadır.

Hürrem Sultan’ın mezarı kesme köfeki taşından yapılmıştır. Dıştan sekizgen, içten onaltıgen olarak planlanmıştır. Mezarın girişinde yer alan cephe haricindeki cephelerde altlı üstlü ikişer pencere yer alır. Bu pencerelerden alt sıradakiler dikdörtgen sövelidir. Üzerlerinde de hafif sivri sağır kemerler vardır. Pencerenin mermerden yapılı olan alınlıklarının çevresi pembe mermerden bir bordürle çevrilmiştir. Üst pencereler ise sivri kemerlidir ve yuvarlak kemerli açıklıkları vardır. Türbe mezarda yer alan tüm pencereler silmeler içine alınmıştır. Bu da cepheye bir hareketlilik kazandırmıştır.

hurremsultan2

Hürrem Sultanın Mezarı Nerede Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. coach outlet store online dedi ki:

    you will have a fantastic blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

Yorum Yaz