Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Hücre Bölünmesinde Kromozomların Rolü Nedir

mayoz_bolunmeYeryüzünde yaşayan tüm canlıların kendine özgü yapıları vardır ancak her canlının yapısı farklı olsa da her canlının içinde hücre bulunmaktadır ve bu hücre yapısı da canlının yapısına göre farklı yapılarda görülmektedir.

Canlılarda bulunan hücreler zaman zaman bölünürler ve böylece canlının devamı sağlanır. Canlılarda meydana gelen hücre bölünmesinde kromozomların rolü oldukça büyüktür. Hücre bölünmesi olayı sırasında kromozomlar şekil değiştirir ve belirli şekillere girerler. Üzerinde bir çok gen  yer alan kromozomlar, bu genleri hücre bölünmesi olayı esnasında taşıyarak meydana gelecek canlılara ekleyerek bu genlerin nesiller boyu aktarılmasını sağlarlar.

Canlılarda hücre bölünmesi; amitoz, mitoz ve mayoz olmak üzere üç farklı şekilde meydana gelmektedir.Amitoz bölünme safhasında çekirdekte bulunan zar kaybolmaz ve böylece kromozomlarda kar belirli olmaz. Mitoz bölünme safhasında hücre çekirdeğinde kromozomlar kendisini eşleyebilme özelliğine sahiptir. Eşlenen kromozomlar ana hücrelerin bölünmesi ile meydana gelen iki hücre aktarılır. Mayoz bölünme safhasında ise üreme ana hücrelerinde kromozom sayısı yarıya indirilir. Mayoz bölünme; I. Mayoz bölünme ve II. Mayoz bölünme olmak üzere iki evrede tamamlanır.

I. mayoz bölünme evresinde diploit kromozomlu ana hücrede kromozom sayıları yarıya indirilen iki hücre oluşur. Fakat I. mayoz bölünme olayının sonucunda kromozomda bulunan kromatidler birbirinden tam oalrak ayrılmamış halde bulunurlar. II. Mayoz bölünme evresidne ayrılmamış olan kromatidler tamamen birbirlerinden ayrılırlar ve uzunlamasına bir şekilde bölünürler. Koparak yavru hücrelere giden kromotidler bu olay sonucunda bölünme olayını tamame gerçekleştirmiş olurlar.

Hücre Bölünmesinde Kromozomların Görevi Nedir Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yelda dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Hücre Bölünmesinde Kromozomların Rolü Nedir hemen deftere geçirdim, Kocaeli okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz