Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı

Uzmanlara göre hiperaktif çocuğa yanlış davranış çocuklarda kişilik bozukluklarına sebep olabiliyor. Bu nedenle hiperaktif çocuklar ile etkileşim halindeyken çocukların gösterdiği davranışlar karşısında doğru tepkiler vermek gerekiyor.

Ebeveynlerin yaptığı en büyük yanlış ailelerin çocuklardan her zaman en iyisini beklemeleri. Ne var ki her çok farklı kişilik özelliklerine sahip ve her çocuğun başarabilecekleri çocuğun kişilik yapısına göre değişiklik gösteriyor. Anne babaların çocuklardan beklentileri çocuğun gelişim basamağına uygun olması gerekiyor. Bu basamakların farkında olmayan bireyler çocuklarından imkansız beklentiler içerisine girebiliyor. Ailelerin çocukları ile kurdukları iletişimde yaşanan sorunlar çocuğun ilerleyen yaşlarında yaşayabileceği psikolojik bozuklukların temelini atıyor.

Çocuk psikiyatrisi hem çocuk hem aile hem de okul için kaynaklık etmektedir. Bu alan çocuğun yaşadığı sorunlarla birlikte çocuğun içinde bulunduğu çevreyi de değerlendirir. Erişkinlerin bildiği ve hissettiği şeylerin çocuklardan olduğu gibi beklenmesi yapılan en büyük yanlışlardandır. Çocuğun içinde bulunduğu kişisel döneme göre ailesinden beklentileri değişiklik gösterir. Okul öncesinde ailesi ile vakit geçirmek isteyen çocuk, ergenlikte aileden uzaklaşarak yalnız kalmak ister. Ailelerin bu gelişim özelliklerini bilmeleri bu konuda işlerini daha da kolaylaştıracaktır.

Disiplin sorunu ile hiperaktivite farklı şeylerdir. Ailelerin bu ayrımı çok iyi yapmaları gerekir. Çocuk hiperaktif ise bu sorunu her yerde gösterir. Ama disiplin sorunlarında durum böyle değildir. Çocuğun yetiştiği ortam, aile yapısı, beslenme düzeni onun gelişimi etkileyen unsurlardır ve bunlar her çocukta farklılık gösterdiğinden çocuklar da birbirinden farklı özellik taşırlar. Uzmanlar çocukların tüm şartlarını değerlendirerek onlar için en uygun olanın yapılmasında ailelere yol göstericidir.

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranmalıyız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781