Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Hikaye Öğeleri ve Planı Özet

Hikaye öğeleri ve planı özet hakkında bilgi kısaca

Yaşanmış ya da yaşanması mümkün olayların edebi bir dille anlatıldığı yazılara hikaye adı verilir.

Hikayelerde yer ve zaman gibi bağlı kalınan noktalar vardır ve insan bu şekilde hayali ya da gerçek bir yaşamın bir bölümünü anlatır. Duygu ve heyecan gibi duygular uyandıran hikaye türünde gerçek olaylar da hayal ürünü olaylar da anlatılabilir.

Hikayenin Öğeleri

1) Olay: Hikayede ön plana çıkan karakterin başından geçen olaylardır.

2) Çevre (Yer): Hikayede geçen olayın cereyan ettiği çevredir. Ancak hikayelerde çevrenin detaylarına çok fazla değinilmez.

3) Zaman: Hikayeler kısa zaman dilimleri içinde gerçekleşen olayları ele alır ve olaylar yazarın bakış açısıyla ya da hikayenin kahramanının bakış açısıyla aktarılır.

4) Kişi: Hikayeler kısa edebi yazılardır ve çok fazla kişi yer almaz. Anlatılan az sayıda kişi de “tip” olarak karşımıza çıkar ve bu tiplerin de ayrıntılı özelliklerine yer verilmez.

Hikayenin Planı

Diğer edebi yazı türlerinde olduğu gibi hikayeler de 3 bölümden oluşmaktadır.

1) Serim: Hikayenin giriş bölümü olarak gösterilen bu bölümde olayın gerçekleştiği çevre, olayın içinde yer alan kişiler kısaca tanıtılır ve hikayenin konusu olan olaya giriş yapılır.

2) Düğüm: Hikayenin daha geniş olarak anlatıldığı bölümdür. Hikaye bütün yönleriyle ele alınır.

3) Çözüm: Hikayenin son bölümü; yani sonuç bölümüdür. Hikaye boyunca anlatılan olay bir sonuca bağlanarak sonlandırılır.

Hikaye ve Öğeleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz