Hepatit B’den Korunma Yolları

Hepatit bden korunmanın yolları hakkında bilgi kısaca, Hepatit bden korunma yolları

Genel adıyla hepatit, karaciğerin iltihabi hastalığıdır. Tıbbi adı hepatitis olan hastalığın bir çok çeşidi vardır.

Doğum sırasında veya çocuklukta görülen sarılık hastalığı da aslında hepatit B hastalığıdır. Hepatit B’ye neden olan virüs ise HBV olarak adlandırılan bir virüstür. Hepatit B virüsü karaciğerde tespit edildiğinde bu karaciğerde birtakım hastalıkların başlangıcı demektir. Hastalık karaciğeri etkilese de, çok farklı yollarla bulaşabilir. Normal, sağlam cilt yoluyla, solunum yoluyla ve ağız yoluyla hastalık bulaşmazken, ancak derinin sağlamlığı bozulmuşsa, açık bir yara varsa buradan virüs bulaşabilir.

Hepatit B’den Korunma Yolları:

Cinsel ilişki sırasında da bulaşabilen bir hastalık olduğundan, cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanımı önem taşımaktadır.

Bunun yanında kan yoluyla direk bulaşım çok sıktır. Hastanelerde iğne yapılmasından sonra virüs bir şekilde hastane personeline ya da hastalara bulaşabilmektedir. Enjeksiyonda kullanılan enjektör iğneler dikkatle saklanarak tıbbi atık kutusunda bulundurulmalıdır. Kan alımı gibi işlerle meşgul olan bir hastane personeli de eldiven kullanarak kendini korumalıdır.

Ayrıca kişisel bakım ürünleri de sadece tek bir kişi tarafından kullanılmalıdır. İnsanlar birbirinin diş fırçasını, jiletini, usturasını kullanmamalıdır. Kuaför, berber gibi ortamlarda bu jilet ya da usturanın ortak kullanımı görülebilir. Bu durumlarda temizliğine güvendiğiniz bir kuaför-berberi seçmenizde yarar var. Bu tür ortamlarda sadece jilet hijyeni değil manikür, pedikür aletlerinin hijyeni de önemlidir.

Uyuşturucu kullanan kişilerde enjektörün hijyeninin sağlanamaması nedeniyle de hastalık bulaşma riski çok fazladır. Ancak burada enjektörün hijyenine dikkat edilmesi yerine uzun vadede daha büyük zararlar veren uyuşturucu kullanımının sonlandırılması en doğrusu olacaktır. İnsanlara buna yönelik eğitim verilmelidir.

Hepatit B’den Korunma Yolları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.