Henle kulpu Nedir

Henle Kulpu Nedir, Henle Kulpu Görevi

Henle kulpu, sürüngen, kuş ve memeliler­de böbreğin nefronlarında bulunan ve içinden idrar geçen borucuklarm uzun, U biçimli bölümü. Henle kulpunun başlıca işlevi idrardaki su ve tuzun bir bölümünün kana geri emilmesini sağlamaktır.

Tuz ve üre içeren idrar, kıvrımlı yakın borucuktan geçerken içindeki bazı madde­ler (örn. glikoz, aminoasitler, sodyum bi­karbonat) kana geri emilir; idrar daha sonra Henle kulpuna girer. Borucuğun aşağı inen bölümü suyu geçirdiği için, kıvrım bölge­sine ulaşan idrar kan plazmasından daha yoğundur. Ayrıca daha fazla tuz ve üre içerir, idrar, çıkan bölümde ilerledikçe, çevredeki tuz yoğunluğu düşük dokular, tuzun yayınım (difüzyon) mekanizması ile borucuktan dışarı çıkmasına neden olur. Henle kulpunun bu bölümünde çevre doku­lardaki tuz yoğunluğu ne olursa olsun boru­cuğun duvarı enerji harcayarak aktif taşıma yolu ile tuz atımını sağlayabilir.

Sağlıklı bireyde idrardaki tuzun geri emil­mesi vücudun gereksinimlerine göre düzen­lenmiştir. Besinlerle alman tuz miktarı azalınca idrarla atılan miktar da azalır; öte yandan vücuda giren fazla tuz da bu yolla atılır.

Henle Kulpu Hakkında Bilgi

2 yorum

  1. Hocam bir yanlışlık var sanki henle kulpunda su emilimi gerçekleşmiyordu sanki sadece klor iyonları aktif taşımayla sodyum iyonlarının ise pasif taşımayla geri emiliyordu.Suyun emildiği noktalar böbreklerde proksimal tüp ve distal tüplerdir diye biliyorum.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.