Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Hemoliz Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2022

Hemoliz Nedir

Hemoliz Nedir, Hemoliz Ne Demek, Hemoliz Neden Olur, Hemoliz Tanımı

Hemoliz, alyuvarların yıkıma uğraması ya da zedelenmesi ile içerdikleri hemoglobinin serbest kalması. Normalde antikor alyuvara bağlansa da kandaki kompleman adlı bileşe­nin yokluğunda hücreyi zedelemez. Sağlıklı vücutta, yaşlanan alyuvarlann normal yıkı­mı dışında hemoliz oluşmaz. Hemoliz ne­denleri arasında bazı kimyasal maddelerin, zehirlerin ve mikroorganizmalann vücuda girmesi, kan nakli sırasında kan uyuşmazlı­ğının ortaya çıkması, anne ile dölüt arasında kan uyuşmazlığının neden olduğu ve yeni- doğanlarda görülen hemolitik hastalığı ile bazı kalıtsal alyuvar hastalıklan (örn. Akde­niz kansızlığı, kalıtsal sferositoz) sayılabilir. Hemoliz, aşın sıcak ya da soğuk ve ses gibi çeşitli fiziksel etkenlerin yardımıyla laboratuvar koşullarında da oluşturulabilir ve böy­lece bazı antijen-antikor tepkimeleri sapta­nabilir. Canlı için bir tür savunma mekaniz­ması olan tampon sistemleri, fiziksel etken­lerin hemoliz yapmasını engeller; ancak, aşın soğukta kalanlarda görülen ve geçici soğuk hemoglobinürisi olarak bilinen hasta­lıkta kanda hemoliz yapan maddeler oluşur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Nevim dedi ki:

  Kanda sgot-ldh-total biliubin-direkt bilirubin-potasyum hemolızlı diyor başka bir değer vermiyor ne anlam ifade ediyor yaşım55

 2. Anonim dedi ki:

  kan 16.81 hemolizli diyor ne demek

 3. Ümit dedi ki:

  Sonucunuz büyük ihtimal normaldir. Kan alınırken bebeklerde zor alındıgı için kandaki alyuvaların parçalanması yüzünden yüksek çıkmıştır büyük ihtimale böyle hemolizli numunelerin tekrar kan alınması ve çalışılması gerekir.

 4. EMEL dedi ki:

  4 aylık bebeğimin açıklaması hemoliz olan Ck değeri 1085 olarak kan tahlil sonucu cikmiş..açıklama yapılırsa sevinirim

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781