Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Hayvanlarda Gelişim Sürecine Etki Eden Faktörler

hayvanlarda-büyüme-ve-gelişme-faktörleriYeryüzünde insanlar, hayvanlar ve bitkiler olmak üzere bir çok canlı yaşamaktadır. Yeryüzünde yaşayan bu canlıların hepsi kendi biyolojik özelliklerine ve yaşam koşullarına uygun ekosistemlerde yani iklimlerde yaşarlar.

Doğal çevrede yaşayan bir çok hayvan türü vardır. Bu hayvanların bazıları doğal ortamlarda vahşi bir şekilde yani etçil olarak yaşarken bazı  hayvanlar da normal şartlarda yaşarlar ve hem etçil hem de otçul olarak beslenirler ve her hayvan türünün büyüme ve gelişme evresi yaşadıkları çevreden etkilenerek farklılık göstermektedir.

Hayvanlarda gelişim sürecine etki eden faktörler başında ise kalıtsal özellikler yer almaktadır. Ayrıca kalıtsal özelliklerin yanı sıra hayvanların gelişim süreci üzerinde beslenme, yaşadıkları ortamların şartları, diğer hayvanlarla etkileşim kurdukları süreç, cinsiyetleri, hormonal yani üreme durumları da etkili olmaktadır. Bu nedenle de hayvanların cinslerine göre yaşadıkları ortamların koşulları da çeşitlilik göstermektedir. Örneğin; kanatlı ve etçil olan hayvanlardan bazıları olan şahin ve kartal gibi kuş türleri genellikle tenha ve yüksek yerlerde yaşarlar beslenirken ise genellikle diğer küçük canlıları yerler yani etçil olarak beslenirler. Diğer bir taraftan kurt gibi köpek türleri de yine doğal ortamda büyük ormanlarda yaşarlar ve ceylan gibi canlıları avlayarak yaşamlarını devam ettirmeye çalışırlar.

Kısacası; yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm hayvanlar yaşadıkları alanların elverdiği şekilde doğarlar, yaşarlar, gelişirler ve ölürler. Şu yadsınamaz bir gerçektir ki; doğal ortamda güçlü olan hayvan güçsüz olan hayvanı yok etmektedir.

Hayvanlarda Gelişim Süreci Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz