Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Şubat 2021

Hasta ziyaretinde nelere dikkat edilmelidir?

Hasta ziyareti, kişiler arasında bulunan bir davranış biçimi olarak toplumsal dayanışmanın güzel bir örneği sayılmaktadır. Hemen hemen herkes, yakınından biri hasta olduğu zaman ona yardım etmek ya da destek olmak adına hastaya ziyarette bulunur. Bazen küçük hediyeler ya da bazı yiyecekler ile yapılabilen hasta ziyareti, bazen ise sadece kişinin hastanın yanında olma hissinin önemi ile yapılmaktadır. Peki çok sevdiğimiz ya da herhangi bir yakınımız hasta olduğunda yapılacak olan ziyaretten nelere dikkat etmek gerekmektedir? Bu soruya cevabı ve çok daha fazlasını bu haberde bulabilirsiniz.

Öncellikle, hasta ziyaretinin nasıl olacağı konusunda bilgi edinirsek hastaya daha çok fayda sağlayabiliriz. Ziyaretin nasıl olacağına dikkat edilmesi durumunda hastanın iyileşme sürecinin hızlanacağı gerçeğini de unutmayalım. Herhangi bir hasta ziyaretinde bulunulduğunda, buradaki amaç hastanın durumu ile ilgili bilgi almak, ona ve yakınlarına moral anlamında destek sağlayarak hastanın iyileşeceğine inandırmak, yapılan tedaviye destek sağlamak ya da dışarıdan alınması gereken bazı ihtiyaçları karşılamak olmaktadır. Doktorun görülmesinde uygun bulmadığı hastaları ise ziyaret etmek için ısrarcı olmamak gereklidir. Çok küçük çocukların, bulaşıcı hastalıkları olan kişilerin ve hastalık kapabilecek riskte olan kişilerin hasta ziyaretinde bulunmaması tavsiye edilir.

Hasta ziyaretleri belirlenen saatler arasında yapılarak kısa süreli olmalıdır. Hastaya morallerini bozacak sözler söylenmemeli ve onlara yememeleri gereken yiyecekler teklif edilmemelidir. Hasta yataklarına oturmamak ve etraftaki herhangi tıbbi malzemeye dokunmamak gerekmektedir. Görüşme için ısrarcı olmamak da gerekiyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz