Hangi Hayvanlar Kurbanlık Olur

Tüm Müslüman alemi için bir çok dini ve milli bayramlar vardır Müslümanların kutlamış olduğu dini bayramlar Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır. bu bayramlarda bol bol ibadet eden Müslümanlar Ramazan ayında oruç tutarken Kurban bayramı zamanında da Allah’a ibadet etmek ve onun rızasını kazanmak için kurban keserler.

Bu yazımızda hangi hayvanlar kurban olur kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

134803Kurban bayramında ya da insanlar adak adadığında koyun, keçi, sığır, manda ve deve gibi hayvanlar kurban olarak kesilir. Saydığımız bu hayvanlar dışındaki hayvanlar ise kurban olarak kesilememektedir. Saydığımız hayvanların ise kurban olarak kesilebilmesi için bir takım şartlar gerekmektedir. Mesela; devenin beş yaşını, sığır ve mandanın iki yaşını, koyun ve keçinin ise bir yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan söz konusu hayvanlar süt dişlerini değiştirmemiş olsalar dahi kurban edilebilirler. Ayrıca 6 aylık olan koyun da şayet bir yaşını doldurmuş gibi yapılı olursa kurban edilebilmektedir.

Kurban olarak kesilecek hayvanın yaş şartının yanı sıra aynı zamanda sağlıklı, besili ve azaları tam olması gerekmektedir. Bu şartlar hem sağlık için hem de ibadetin daha doğru olması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeplerden ötürü hasta olan, zayıf olan, bir ya da iki gözü kör olan, boynuzlarının biri ya da ikisi kırık olan, memesi kesik olan hayvanların kurban edilmesi dinen ve sağlık açısından doğru değildir. Ancak bu duruma istinaden saydığımız bu durumlar hayvanın doğuştan gelen özellikleri ise bu durumda da bu hayvanların kurban olarak kesilmesinde bir sakınca yoktur.

Hangi Hayvanlar Kurban Olarak Kesilir Hakkındaki Sorularınızı ve Görüşlerinizi Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.