Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2018

Halı ve Kilim Dokumacılığı Daha Çok Hangi Yörelerimizde Gelişmiştir

Bu sayfamızda halı ve kilim dokumacılığı hakkında bilgi vererek halı ve kilim dokumacılığı daha çok hangi yörelerimizde gelişmiştir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Halı ve kilim dokumacılığı ülkemizin hemen her bölgesinde yapılmak ile birlikte Kapadokya bu konuda ilk sıralarda gelmektedir. Bölgede özellikle Bizans döneminde yaygın olan halı dokumacılığı bir zaman sonra önemini yitirmiştir. Ancak bölgede turizmin canlanması ile birlikte halı dokumacılığı Kapadokya için yine bir geçim kaynağı haline dönüşmüştür. Özellikle Ürgüp ve Avanos halı dokumacılığı konusunda bölgenin önde gelen yerleridir. Kilim dokumacılığı dendiğinde ise akla ilk olarak Kozaklı ve Gülşehir gelmektedir. Bu bölgelerde en çok kullanılan desen türü çubuklu ve parçalı dokumacılıktır. Selçuk motiflerinin görüldüğü eski halılarda kullanılan malzeme genellikle kök boyası olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Kapadokya’da halı ve kilim dokumacılığı ile birlikte yastık, seccade, sedir ve divan örtülerini de görmek de mümkündür.

Kapadokya’da yaygın olan halıcılık turistlerin büyük ilgisini çekmekte, bölgede sergilenen halılarda sadece Kapadokya’da değil diğer bölgelerde dokunmuş olan halı ve kilimlere de yer verilmektedir.

Kapadokya’da halıcılık Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. emre dedi ki:

  akdeniz iç anadolu ege bölgesi
  marmara doğu anadolu cevap

 2. emre dedi ki:

  akdeniz iç anadolu ege bölgesi marmara doğu anadolu cevap

 3. mehmet dedi ki:

  çok güzel mükemel demek

 4. Aylin dedi ki:

  Yardımcı oldun ama daha açıklamalı beklerdim böyle bir siteden.Sağolun:)

Yorum Yaz