Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2022

Hakan Fidan Kimdir

Hakan Fidan Hayatı, Hakan Fidan Kimdir Kısaca

Hakan Fidan

Dış basında oldukça fenomen olan Hakan Fidan şu an MİT Müsteşarı olarak görev alıyor. 1968 Ankara doğumlu olan Fidan 1986-2001 arasında tam 15 yıl TSK bünyesinde astsubay olarak çalışmıştı.

Mecburi hizmetin ardından görevinden istifa ederek Maryland Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünden okudu ve mezun oldu. Daha sonra 4 yıl TİKA’da çalışan Fidan ardından MİT Müsteşar Yardımcılığı ve MİT Müsteşarlığı görevlerine getirildi.

MİT Müsteşarı olarak göreve geldiğinde henüz 42 yaşında olan Hakan Fidan bu sayede MİT’in en genç patronu unvanını da elde etti. ABD’deki güvenlik zirvesinde Başbakan Erdoğan’la birlikte yer alan ve Türk heyetine teknik rehberlik yapan Fidan nükleer konulardaki uzmanlığı nedeniyle “Nükleer Şerpa” olarak biliniyor.

hakan fidan

Ordudan ayrıldığı 2001 yılından sonra çeşitli büyükelçiliklerde diplomatlık görevinde bulunan Fidan 2007’de uluslar arası güvenlik ve dış politikadan sorumlu müsteşar olarak başbakanlık bünyesinde çalıştı. Dönemin dış politika danışmanı Ahmet Davutoğlu’yla birlikte başbakana dış politika konularında danışmanlık hizmetinde bulundu. TİKA’da çalıştığı dönemde cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yakın ilişkiler içerisinde olan Fidan 2008 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu üyeliklerine getirildi.

Hakan Fidan şimdiye kadar MİT dışından göreve getirilen ikinci müsteşar olarak biliniyor. İlk kez MİT dışından atamayla göreve gelen kişi Sönmez Köksal’dı. 1992 yılına kadar kurumun başına korgeneral rütbesine ulaşan subaylar getiriliyordu. Bu yıl ilk kez büyükelçi Sönmez Köksal’ın MİT müsteşarı yapılmasıyla gelenek bozuldu.

İlgili MİT yasasına göre Müsteşarlar 68 yaşına kadar görev alabiliyor. 2005’te emekli olan Emre Taner de 68 yaşında görevi devretmişti.

TSK’da çalıştığı dönemlerde NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu’nda görev alan Fidan görevi bıraktıktan sonra Avusturya Büyükelçiliği’nde kıdemli uzman olarak görev aldı. Büyükelçilik danışmanlığı yaptığı dönemlerde Maryland Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra Türkiye’ye dönerek Bilkent Üniversitesi’nden yüksek lisans  ve doktora derecesi aldı. Yüksek lisans tezinin konusu “Dış Politikada İstihbaratın Rolü” idi. Doktora tezi ise Bilgi Çağında Diplomasi: Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü konusuyla ilgiliydi. Cenevre ve Londra’da akademik araştırmalar yaptı. Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinde de dersler verdi.

2003-2007 yılları arasında TİKA başkanlığı yaptı. Başkanlığı döneminde Türkiye yardım alan ülkeler sınıfından yardım veren (donör) ülke sınıfına geçti. MGK’da askeri üyelerin de katıldığı bir toplantıda TİKA adına yaptığı sunum büyük takdir toplamıştı.

Hakan Fidan Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ne oluyor burası degişmiş dedi ki:

    Bir an kendimi denizde buldum daha güzel

Yorum Yaz