Hacı Bektaş Veli Kimdir Kısaca Özet

Hacı Bektaş Veli Kimdir Kısaca ve Hacı Bektaş Kimdir özet

1281 senesinde Nişabur şehrinde doğan Hacı Bektaş-ı Veli en yüce Anadolu mutasavvuflarındandır. Esas ismi Seyyid Muhammed bin İbrahim Atadır. Hoca Ahmet Yesevi’nin öğrencileri eğitmiştir ve bu eğitimi bittikten sonra Anadolu’ya Nevşehir’e gelmiş yerleşmiştir. Burada toplumu iyilik yapmaya sevk etmiştir. Bunlara ek olarak tasavvuf alanında da şiirler yazmış, Osmanlı’nın kuruluşu katkıda bulunmuş ve ahilik teşkilatında görev almıştır.

Orjinal edebiyat yapmıştır. Oluşturduğu kendine has edebi türler ile eser vermiştir. Din adamlarını eleştirir, onlara karşı gelenleri kötülerdi. Eserleri içinde günümüze ulaşanlar, aruzla iki, heceyle üç şiiri, Türkçe Mensur mektubudur. Vilayetname adını taşıyan yapıtında ise yaşamını anlatan menkıbeler vardır.

Günümüzde bilinen en değerli yapıtı ise malakattır. diyaloglar, sözler manasına gelmektedir. Hz. Ademin nasıl yaratıldığını, şeytan ve şeytanı işleri, Allah’ın birliğini anlatan eserler kaleme almıştır. Dünyasal, dini ve tasavvufi eserlerinde hislerini, görüşlerini, kendi insanı tarzını açık ve yalın bir dille anlattı eseri Malakattır.

Hacı Bektaş Veli Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

57 yorum

    • Herkez beğenmiş sen beğenmemişsin bi 😶😞😒😖😔😾💪💪💪💪💪💪👎👎👎👎👎👎👎👎👎✊✊✊✊✊👊👊👊👊👐👐👐👐👐

  1. Evet bence muhteşem olmuş 100 alanlar olmuş bende 100 almak istiyorum Allah sizden razı olsun yazım hatası yapmamışında bir kelime olmamış

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.