Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Gümüş Balığı Nedir - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Gümüş Balığı Nedir

Gümüş Balığı Nedir, Gümüş Balığı Nerelerde Bulunur

Gümüş balığı, aterina ya da gümüş olarak da bilinir, Atheriniformes takımının Atherinidae familyasından, gümüş renginde üç balık türünün ortak adı. Çamukanm yakın akrabası olan bu balıkların uzunluğu 10 cm dolayında, gözleri çok iri, gövdesi saydam, kuyruk yüzgeci iyi gelişmiş, birinci sırt yüzgeci sert ve ışınlı, başının üstü ve burnu kovu renklidir. Çamukaya göre yanal çizgi­leri daha dar, burun bölümü daha küttür. Gümüş balıkları kıyıya yakın, dibi kumlu yerlerde yaşar ve sürüler halinde dolaşır. Plankton hayvanları ve balık yumurtaları başlıca besinlerini oluşturur. Eti yendiği gibi lüfer, levrek, vb balıkların oltayla avlanmasında yem olarak da kullanılır.

Atherina boyeri türü özellikle Akdeniz, Marmara ve Karadeniz’de görülmekle bir­likte Atlas Okyanusunda İspanya, Portekiz ve Fas kıyılarına kadar yayılmıştır. Ama değişik su ortamlarına başarıyla uyarlanmış olan bu türün bazı alttürleri tatlı sularda (örn. Türkiye’deki Sapanca Gölü) ve çok tuzlu sularda da (örn. İsrail’deki bazı tuz gölleri) yaşar.

Atlas Okyanusunun kuzeydoğu kıyılarında yaygın olan Atherina presbyter türü Akde­niz’in batı kıyılarında da görülür.

Güneydoğu Asya ve çevre adaların kıyıla­rında yaygın olarak bulunan Atherinomorus lacunosus (eskiden Pranesus pinguis) türüyse Süveyş Kanalı açıldıktan sonra Akde­niz’e girmiş ve Akdeniz’in doğu kıyıları ile Ege Denizine yayılmıştır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781