Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

Gulam Sistemi Nedir

712bbe6ffcb275215ab6a5eda13522f6_1302797040Eski Türk devletinde devleti daha iyi, kolay yönetmek ve padişaı koruyabilmek amacı ile bir çok yöntem ve teknik uygualnmıştır. Eski Türk devletlerinde uygulanan bu yöntem ve tekniklerden ya da sistemlerden birisi de gulam sistemidir. Bu yazımızda sizlere gulam sistemi hakkında bilgi vereceğiz.

Eski Türk devletlerinde devletin yöneticisi olan hükümdarı koruyabilmek amacı ile İslam devletlerinde bir çok kişiye görevler verilmesi gerekiyordu. İşte bu Eski Türk İslam devletlerinde kölelerden meydana gelen küçük bir topluluğun hükümdarı korumak için görevlendirildiği sisteme “Gulam sistemi” adı verilmektedir. Gulam sisteminde çalışan köle toplulukları hükümdarı korumak ile görevliydiler. Gulam sisteminin Osmanlı Devleti dönemindeki karşılığı ise “Kapıkulu askerleri” oalrak değişmiştir.

Gulam sisteminde çalışan köle toplulukları yani askerler aynı zamanda olası bir savaş haline sürekli hazır olarak bulunurlardı. Ayrıca buna ek olarak gulam askerleri ya da Osmanlı Devletindeki kapıkulu askerleri hizmet ettikleri devlete ve korudukları hükümdara karşı sadakatleri ile bilinirlerdi.

Gulam sistemine askerler alınırken farklı bir takım yollar izlenirdi. Mesela; gulam sistemine alınan askerler köle olduklarından dolayı ya para ile alınıp satılırlardı ya da hediye bağlamında İslam devletine karşılıksız olarak verilirlerdi.

Gulam sistemini uygulayan devletleri; Eyyübiler, Memlükler ve Büyük Selçuklu Devleti olarak saymamız mümkündür.

Gulam Sistemi Ne Demek Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. berfin dedi ki:

  Faydalı oldu teşekkürler .

 2. Hilal dedi ki:

  sadece ve kısa yazılmış, Gulam Sistemi Nedir süper beğendim, ödevim hemencecik bitti, tabi çalışkan olmam ayrı bir konu.

 3. asdsafdadad dedi ki:

  bunu yazan kör mü bu yazım yanlışları ne ?

 4. asd dedi ki:

  bunu yazan kör müydü de o yazım yanlışları ne?

Yorum Yaz