Guava Meyvesi Nerede Bulunur

Guava Meyvesi Nedir, Guava Meyvesi Nerede Bulunur

Guava, mersingiller (Myrtaceae) familyası­nın Psidium cinsinden tropik Amerika kö­kenli çeşitli ağaç ve çalı türlerinin ortak adı. Adi guava (Psidium guajava) ile kırmızı ve san meyveli iki formu olan P. cattleianum (bazı uzmanlara göre P. lucidum) en önemli guava türleridir; ekşi meyveli P. fried- richsthalianum ve P. molle ile P. guineense ise iyi bilinen öbür türlerdir.

Büyük çalı (ya da küçük ağaç) özelliği gösteren adi guavanın dört köşeli ince dallan, yaklaşık 7,6 cm uzunluğunda oval ya da daha uzunca biçimli yapraklan, 2,5 cm genişliğinde dört taçyapraklı beyaz çi­çekleri vardır. Yaklaşık 7,6 cm çapındaki meyveleri yuvarlak ya da armut biçimlidir; meyvelerin etli iç bölümü beyazdan yavru- ağzına ve kırmızıya kadar değişen renkte olup çok sayıda küçük, sert tohum içerir (yabani çeşitlerde, tarımı yapılanlara oranla çok daha fazla tohum bulunur).

Dona karşı dayanıksız bir bitki olan adi guavamn Florida’nın güney kesimlerinde yaygın olarak tarımı yapılır; bazı tropik bölgelerde ise çok fazla üreyerek zararlı bir bitki haline gelmiştir. Dona karşı daha dayanıklı bir tür olan P. cattleianum parlak yeşil renkli ve oval biçimli kalın yapraklar ile beyaz çiçekler taşıyan büyük bir çalıdır. Çapları 5 cm’ye ulaşan ve çok sayıda sert tohum içeren meyvelerin yumuşak beyaz etli bölümleri çilek kokuludur. Ticari değeri olmayan bu guava türü çoğu kez California’, nın güneyinde ve öbür astropik bölgelerde»^*, ki bahçelerde yetiştirilir.

Genellikle tohumla üreyen bu bitkiler tarımda daldırma yoluyla çoğaltılır. Odunu kuru ve kabuğu ince olduğu için bu ağaçlara çelikleme ve geleneksel aşı yöntemleri uy­gulanamaz.

A, B ve C vitaminlerince zengin olan guava meyveleri reçel, marmelat ve konser­ve yapımında kullanıldığı gibi, taze olarak da tüketilir

7 yorum

  1. Bu meyve bana tanıdık geldi biz yeşil limon gibi alıyoruz Meyer se ismi Guava ymış hiç görmedim bu meyve yi duymadım da sadece yaprak lafımı gerçekten yüze tedavi yapıyor mu

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.