The Guardian Gazetesi Hangi Ülkenin

The Guardian Gazetesi Hangi Ülkenin, The Guardian Gazetesi Nerenin

Guardian, The, Londra ve Manchester’da yayımlanan etkili günlük gazete. The Times ve The Daily Telegraph ile birlikte İngilte­re’nin “üç büyük” gazetesi arasında yer alır.

1821’de Manchester Guardian adıyla haf­talık gazete olarak kuruldu. İngiliz hükü­metinin 1855’te gazetelerden alınan Damga Vergisi’ni kaldırması üzerine günlük olarak çıkmaya başladı. Zamanla ülke çapında yayımlanan bir gazeteye dönüştüğünden, 1959’da adından “Manchester” sözcüğü çıkanldı. Haber ve yorumlannın kalitesi ve bunları sunuş biçimiyle yerel bir gazete düzeyini aşarak dünya çapında saygınlık kazandı.

The Guardian evrensel bakış açısı, edebi­yat ve sanat yazılan, eleştirileri ve dış haberleriyle ün yapmıştır. Bir tröstün mül­kiyeti ve mali güvencesi altında olmasma karşın her zaman bağımsız liberal bir tavrı benimsemiştir. Bu durum “İngiltere’nin ay­kırı vicdanı” olarak nitelendirilmesine yol açmıştır. The Guardian’ın Fransız-Alman Savaşı’nı (1870-71) tarafsız bir biçimde yan­sıtmasıyla başlayan kusursuz yayın politika­sı, bu sırada gazetenin başına getirilen Charles Prestwitch Scott’un 57 yıllık yöneti­minin bir ürünü olarak kabul edilir. The Guardian, zaman zaman halkın tepkisini çeken davalan benimsediği için okuyucu kaybetmişse de bağımsız yayın politikasını, geniş ve derinlemesine haberciliğini her zaman sürdürmüştür.

 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.