Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Gözlüklü ayı ve özelikleri hakkında bilgi

Gözlüklü ayı nedir nerede nasıl yaşarlar …

Gözlüklü ayı (Tremarctos ornatus), Ursidae (ayıgiller) familyasından, Güney Amerika” da yaşayan tek ayı türü. Başta And Dağları olmak üzere dağlık bölgelerin ormanlık alanlarında yaşayan gözlüklü ayıların temel besini sürgün ve meyvelerdir.

Çevik ve usta bir tırmanıcı olan gözlüklü ayının omuz yüksekliği 64 cm, uzunluğu 1,2-1,8 m, kuyruğu 7 cm kadardır. Kaba tüylü postunun rengi koyu kahverengi ile kara arasında değişir. Yüzlerinde, gözleri­nin bir bölümünü ya da tümünü çevreleye­rek gözlüğe benzer tipik halkalar oluştur­duktan sonra boyna ve göğse doğru uzanan kirli beyaz ya da sarımsı lekeler vardır. Dişiler, 8-8,5 aylık bir gebelik döneminden sonra 1-3 arası yavru doğurur.

gozlukluayi

Gözlüklü ayıların özellikleri, gözlüklü ayı resimleri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Selami Doruk dedi ki:

    2014 yılının sonlarına doğru başlayan bu maceramız ilk olarak bir kırtasiyeci bir arkadaşımızın kendi özel makinaları ile kişilere özel hediye yaparak bu hediyeleri internet üzerinden satışa sunmak istemesiyle başladı. Daha sonra kendi içimizde sürekli yeni fikir ve arayışlar içerisine girmeye başladık, kendimize sorduk; neler yapabiliriz ? Birimizin ana mesleği fotoğrafçı diğerimizin ise grafikerlikti. Yapabileceklerimizin içerisinde sınır olmadığını düşündük desek yalan olmaz, ama yinede çoğunlukla medya alanı üzerinden gitmeyi tercih ettik. 2015 yılına merhaba dediğimiz ocak ayından sonra ise yeni işler yapmaya devam ettik, bunların içerisinde logo, afiş, kartvizit tasarımları, fotoğraf çekimleri, web sitesi yapımı gibi. Yılın yarısını tamamladığımızda ise artık kendimize özel bir logomuzun olması gerektiğini ve kendi kartvizitimizi tasarlayıp bu şekilde yaptığımız işlerde de tanınmak örneğin sitesi için firmanın sahibine veya bir çalışanına sitenizi kim yaptı dediklerinde oradaki “Kim” yerine biz “Gözlüklü Ayı” olmayı tercih ettik. İsim seçiminde neden “Gözlüklü Ayı” dicek olursanız da; bir gün bir cafede beraber otururken tabi hâlâ isim arayışlarımız devam ediyor. İçimizden biri dedi ki; ünlü arama motoruna “hayvan isimlerini” yazıp aratalım ve çıkan sonuçlara bir bakalım. Derken bir kağıt bir kalem aldık elimize, başladık isimlere bakmaya, isimlere bakarken de gerçekten bazı ilk defa duyduğumuz ilginç hayvan isimleri ile karşı karşıya geldik, aralarından birisi gerçekten çok ilgimizi çekti “Gözlüklü Ayı” işte dedik bizim aradığımız isim bu.

Yorum Yaz